Premier Litwy i prezydent Suwałk o powstaniu u nas Centrum Kultury i Edukacji Litewskiej

W suwalskim Urzędzie Miejskim gościł w niedzielę, 10 lutego Saulius Skvernelis, premier Rządu Republiki Litewskiej. Drugie już spotkanie z władzami Suwałk miało na celu podjęcie starań o utworzenie w naszym mieście Centrum Kultury i Edukacji Litewskiej.

Centrum Kultury i Edukacji Litewskiej to tylko jeden z projektów rządu litewskiego – mówi się również o utworzeniu przedszkola i szkoły w Suwałkach. Było to już drugie spotkanie władz Suwałk z premierem Litwy w ostatnim półroczu.

– Zwracałem się do wojewody podlaskiego o przeanalizowanie, czy któryś z budynków skarbu państwa w Suwałkach można było na ten cel wykorzystać. Niestety, są zajęte. Dlatego prawdopodobnie przed końcem tego roku uda się , czy to w formie dzierżawy czy sprzedaży, przekazać jeden z naszych budynków – mówił dziennikarzom po spotkaniu prezydent Czesław Renkiewicz.

– Najlepsze rozwiązanie to takie, które będzie najszybsze – stwierdził premier Skvernelis, odpowiadając na pytania dziennikarzy. – Jeśli będzie taka potrzeba, to rząd Litwy finansowo wesprze czy to zakup budynku, czy powstanie choćby niepublicznego przedszkola.

W spotkaniu, oprócz premiera Rządu Republiki Litewskiej, wzięli udział: Mindaugas Kvietkauskas, Minister Kultury, Edgaras Borisovas, Ambasador Republiki Litewskiej w Rzeczypospolitej Polskiej, Tomas Beržinskas, Doradca Premiera, Artur Liudkovski, Doradca Premiera, Vaclav Stankevič, Radca-Minister, Konsul Republiki Litewskiej w Sejnach, Andrius Kalindra, Doradca sekretariatu Premiera RL, Andrius Kalindra, Szef Grupy ds. Międzynarodowych i UE w Kancelarii Premiera RL, Diana Varnaitė, Doradca ds. Publicznego Zarządzania i Polityki Socjalnej, Kancelaria Premiera RL, Simonas Čepkauskas, Protokół Premiera, Petras Maksimavičius, Sekretarz Konsulatu Republiki Litewskiej w Sejnach, tłumacz, Jolanta Malinowska-Wiaktor – przewodnicząca Wspólnoty Litwinów w Polsce.

Władze Suwałk oprócz Czesława Renkiewicza Prezydenta Suwałk reprezentowali: Zdzisław Przełomiec, Przewodniczący Rady Miejskiej oraz Ewa Sidorek i Łukasz Kurzyna zastępcy Prezydenta Suwałk.

1 KOMENTARZ

  1. Rząd ze swoim przedstawicielem wojewodą podlaskim po raz kolejny schował głowę w piasek, tj. nie zajął żadnego stanowiska. Wojewoda zapowiadaną wizytę odwołał i przysłał niższej rangi urzędnika, co może być uważane za afront. Była okazja podyskutować o problemach polskiej oświaty na Litwie i litewskiej w Polsce, ale nie ma żadnego zainteresowania ze strony rządu. Wychodzi na to ostatnia wizyta Morawieckiego na Litwie niemal rok temu służyła tylko zaprezentowaniu ładnych uśmiechów i poklepywaniu się po plecach.

Dodaj komentarz