To już się dzieje – uczniowie szkół w zachodniej Polsce uczą się, jak rozwiązywać problemy środowiska za pomocą technologii i programowania. Koncepcja tego pilotażowego programu zrodziła się… w Budzie Ruskiej. Code for Green może zmienić oblicze systemu edukacji.

Metody oparte na idei design thinking to jak na razie bardziej pobożne życzenie niż rzeczywistość w polskich szkołach. Program Code for Green, realizowany przez Fundację Forum Inicjatyw Społecznych – w partnerstwie z nauczycielami szkół i ekspertami z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Politechniki Poznańskiej – może to zmienić.

W pilotażowym programie Code for Green uczestniczy 140 uczniów z siedmiu szkół – m. in. z Poznania i Wrześni (z klas 7-8 szkół podstawowych i 1-3 szkół ponadpodstawowych). Młodzież w świetnie wyposażonych pracowniach uczy się programowania, zdobywa wiedzę o środowisku i ochronie klimatu, prowadzi badania naukowe. Brzmi niewiarygodnie? Możliwe, że tak, bo to inwestycja w przyszłość i zarazem wynikowa doświadczeń zawodowych dr Małgorzaty Snarskiej-Nieznańskiej, autorki koncepcji programu.

Fot. źródło: strona internetowa Urzędu Miasta Poznania

Nie jest wykluczone, że w przyszłości również szkoły z Suwalszczyzny  – docelowo technikum rolnicze – skorzystają z wiedzy ekspertów, w gronie których znajdują się oprócz autorki programu również: Agata Juzyk, dr inż. Adam Turkot (Politechnika Poznańska), prof. Andrzej Mizgajski (Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych, UAM), prof. Damian Łowicki (Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych, Zakład Geografii Kompleksowej, UAM), Dariusz Andrzejewski (dyrektor SP nr 6 we Wrześni).

Projekt finansowany jest przez fundację założoną przez pracowników Volkswagena oraz fundację Terre des hommes.

Fot. źródło: strona internetowa Urzędu Miasta Poznania

Dr Małgorzata Snarska-Nieznańska, prezes Fundacji Forum Inicjatyw Społecznych mówi o pilotażowym projekcie Code For Green:

Odpowiedzialna za realizację programu Fundacja Forum Inicjatyw Społecznych mieszkańcom Suwalszczyzny powinna być już znana – to dzięki niej w Maćkowej Rudzie powstała multimedialna pracownia Fundacji Orange dla mieszkańców tej i innych okolicznych wsi.

Fundacja Forum Inicjatyw Społecznych zaangażowana jest również w projekty edukacyjne: przedszkolaki w Krasnopolu poznają przyrodę i tradycje Suwalszczyzny w oparciu o technologię (roboty, tablety, maty i inne pomoce edukacyjne), zaś nauczyciele i uczniowie z 49 szkół z obszaru subregionu suwalskiego korzystają z pomocy w nauce programowania w klasach I-III.

O działaniach Fundacji Forum Inicjatyw Społecznych opowiada dr Małgorzata Snarska-Nieznańska:

W Maćkowej Rudzie może powstać pracownia multimedialna dla dzieci z okolicznych wsi. Ostatnie dni głosowania!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj