Warto wiedzieć więcej o swoim regionie, a najmilej poszerza się wiedzę w sympatycznej atmosferze. Gdy do tego nauka odbywa się w ciekawej formie, wówczas frekwencja i zapał gwarantowane. Dodatkowo zachęca nobilitujący pomysł, by trwający dziesięć miesięcy kurs nazwać Małą Akademią, nawiązując w ten sposób do szlachetnych tradycji akademickich, uniwersyteckich.

Zatem jak na prawdziwej wyższej uczelni zajęcia w ramach „Małej Akademii 300 lat Suwałk” rozpoczęła szczególna uroczystość – pełniący funkcję rektora Maciej Ambrosiewicz wręczał indeksy, które wcześniej podpisywał piórem ze stalówką zanurzaną w atramencie. Było pasowanie, uściski dłoni, młodzi adepci otrzymali też materiały do pracy podczas spotkań.

Pierwsze spotkanie najmłodszych zainteresowanych historią, przeszłością Suwałk i Suwalszczyzny było okazją do przedstawienia plemienia Jaćwingów, którzy w czasach średniowiecza zamieszkiwali te tereny. Czy się zajmowali, jak wyglądało ich codzienne życie, ich stroje – o tym wszystkim ciekawie opowiedziała archeolog, Renata Maskowicz-Sikorowska. Ilustrowany slajdami krótki wykład uzupełniła prezentacja przedmiotów używanych przez Jaćwingów. Można było z bliska podziwiać narzędzia, broń i ozdoby, które przed wiekami stworzyli i używali członkowie tego plemienia. Przy okazji zatrudniona w suwalskim Muzeum Okręgowym prelegentka opowiedziała nieco o pracy archeologa, by zaszczepić historyczną pasję – gdyż taki właśnie cel – rozbudzenie zainteresowania nauką – ma owo przedsięwzięcie muzealników skierowane do najmłodszych.

Mali uczniowie otrzymali materiały dotyczące Jaćwingów, wykonali też pomysłowe zadania sprawdzające ich wiedzę, a na koniec mogli się niejako wcielić w przedstawicieli plemienia nakładając stroje wiernie odtwarzające te sprzed wieków. Było ciekawie i kształcąco, zatem nic dziwnego, że najmłodsi już nie mogą doczekać się kolejnego spotkania – w pierwszą niedzielę kwietnia. Tym razem tematem będą kameduli, później – dzieje naszego miasta, wybitne postacie z nim związane, odzyskanie niepodległości przez Suwałki, którego stulecie w tym roku będziemy świętować… Wiele pasjonujących zagadnień przedstawionych przez osoby ciekawie umiejące opowiedzieć o danym wycinku naszej historii – jak zachęcała Magdalena Wołowska-Rusińska, kierownik Muzeum im. Marii Konopnickiej, w którym to obiekcie odbywają się zajęcia Małej Akademii.
Jak się okazuje, można jeszcze dołączyć do grona młodych studentów „Małej Akademii 300 lat Suwałk”. W tym celu należy skontaktować się osobiście bądź telefonicznie lub mailowo z pracownikami Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

foto: Wojciech Otłowski – www.wojciech-otlowski.pl

Leave a Reply