Efemerydy. Ulotne malarstwo Grzegorza Wnęka już od jutra w Galerii Patio

W piątek, 8 marca Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza do Galerii Patio przy ul. Papieża Jana Pawła II 5 na wernisaż malarstwa Grzegorza Wnęka. Krakowski malarz i rysownik mówi, że w twórczości interesuje go głównie człowiek, jego otoczenie i jego egzystencja.

„Poszukuję własnej perspektywy współczesnego człowieka. Interesuje mnie przybliżenie się do prawdy, do ściany, poza którą nie ma nic”. Artysta często maluje na swoich starych pracach, niszczy je lub przekształca. Na ostateczny efekt składa się zarówno fascynacja “człowiekiem z właściwościami”, wykorzystany materiał, ale i ostry rysunek postaci, stężony kolor, kontrast barw, akcentowanie faktury. Warto je zobaczyć, bo czasami trwają chwilę. Jak tytułowe efemerydy…

„… okaleczone, „krwawiące” czerwone pniaki, dzikie, fantazyjne rośliny, kolorowe ściółki leśne, czy grzybnie z jednej strony są świadectwem witalności przyrody, z drugiej, przywodzą na myśl skojarzenia z odwiecznym cyklem natury, której człowiek jest nieodłączną częścią.” Agnieszka Jankowska-Marzec, fragment tekstu „Przestrzenie figury…” z katalogu Grzegorz Wnęk „Przestrzenie figury”

„Często wykorzystuję stare prace, powracam do nich, maluję je i przekształcają się w nowe. Zmieniam je, niekiedy niszczę. Na gruzach wcześniejszych myśli rodzą się świeże, pełne życia. Moje obrazy są w ruchu, czasami trwają krótko niczym efemerydy („poprzez wyjątkowo krótki cykl życiowy efemerydy zaadaptowały się do skrajnie niekorzystnych warunków środowiska” – za Wikipedią), innym razem przechodzą metamorfozę i pielęgnuję je dłużej. Przemijanie jest względne, w życiu kosmosu jesteśmy chwilą.” Grzegorz Wnęk „Historia obrazu. Wszystko zależy od punktu odniesienia”

Wystawę będzie można oglądać do 5.05.2019. Wstęp wolny.

Grzegorz Wnęk – urodzony w 1974 roku we Frysztaku. Absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie, dyplom obronił w pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego w 1999 roku. Doktor habilitowany, profesor ASP. Prowadzi Pracownię Rysunku na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Stypendysta MKiS 1998/1999, MKiDN 2006 oraz programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” 2007. Nagroda Grand Prix 36. Ogólnopolskiego Konkursu Malarstwa Współczesnego Bielska Jesień 2003. Wyróżnienie na VI Triennale Sztuki Sacrum w Częstochowie, pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2006. Finalista konkursu Obraz Roku, Warszawa 2005. Zrealizował i realizuje cykle tematyczne: „Wnętrza”, „Maszyny”, „Hiob”, „Człowiek z …”, „Sekwencja”, „Ogrody”, „Lewiatan”, „Przestrzenie”, „Pniaki i grzybnie”, „Klatka”, „Mówca”, „Szklarnie”, „Schron”. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Lubuskiej Zachęty w Zielonej Górze, BWA Bielsko Biała, BWA Krosno, Frissiras Museum w Atenach. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą.

Efemerydy – otwarcie wystawy malarstwa Grzegorza Wnęka w Suwałkach

Dodaj komentarz