Reklama

Kto popilnuje malucha, gdy szkoła lub przedszkole są zamknięte

Data:

- Reklama -

Wiele problemów może przysporzyć rodzicom nieprzewidziane zamknięcie szkoły lub przedszkola. Gdy ryzyko pozostawienie bez opieki dotyczy pociechy do 8 roku życia, jest na to sposób. Rodzic może zająć się maluchem sam, a do ZUS wystąpić o zasiłek opiekuńczy.

– Przywykliśmy do tego, że zasiłek opiekuńczy przysługuje tylko wtedy, gdy dziecko jest chore. Jednak w przypadku małych dzieci, które nie ukończyły 8 lat z takiego zasiłku można skorzystać w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły.

Zamknięcie placówek, do których uczęszcza dziecko, jest traktowane jako nieprzewidziane, jeśli rodziców zawiadomiono o tym w terminie krótszym niż 7 dni. Wówczas należy złożyć swojemu pracodawcy wniosek o zasiłek opiekuńczy, oraz dołączyć pisemne oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu placówki – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Ubezpieczony, który podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu umowy o pracę, czy tez dobrowolnemu – jak to jest w przypadku działalności gospodarczej lub umowy zlecenia – ma prawo do zasiłku opiekuńczego. Przysługuje on na równi tak samo matce, jak i ojcu dziecka i jest wypłacany temu z rodziców, kto wystąpi o jego wypłatę. Można o niego ubiegać się wtedy, gdy nie ma innych członków rodziny, którzy mogą dziecku zapewnić opiekę. W ciągu roku łączna liczba dni, którą można wykorzystać na wszystkie zasiłki opiekuńcze to 60. Dotyczy zarówno zdrowych, jak i chorych dzieci do lat 14.

Jeżeli dziecko skończyło 14 lat lub gdy opieka dotyczy innego członka rodziny, to zasiłek przysługuje tylko przez 14 dni. Inaczej jest w przypadku dziecka niepełnosprawnego poniżej 18 roku życia – wtedy jest to 30 dni.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. Wypłaca się go za każdy dzień sprawowania opieki, również za dni ustawowo wolne od pracy. W dużej firmie zatrudniającej powyżej 20 osób wniosek należy dostarczyć pracodawcy. Niezbędne dokumenty to oświadczenie rodzica o nieprzewidzianym zamknięciu placówki oraz wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15A. Gdy jednak firma jest mniejsza, jak również gdy zasiłek chce pobrać osoba prowadząca działalność gospodarczą, trzeba wtedy należy złożyć w ZUS formularz ZAS-36, czyli oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat i dodatkowo zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 – w przypadku pracowników, ZUS Z-3a – w przypadku pozostałych ubezpieczonych lub ZUS Z-3b – w przypadku osób prowadzących działalność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Co zrobić, gdy choruje członek rodziny?

Osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu w trakcie swojego zwolnienia lekarskiego,...

Niech język polski będzie bliższy – zajęcia dla małych obcokrajowców w Bibliotece Publicznej

Młodsi i starsi, z państw sąsiadujących z Polską –...

Można dostać dodatkowy zasiłek opiekuńczy na czas nauki zdalnej

Rodzice i opiekunowie ponownie mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku...

Rodzice mogą liczyć na dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Rodzicom uczniów szkół podstawowych będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy na...