„Czy mógłbyś natchnąć orkiestrę odrobiną tęsknoty za wiosną? (…) Właśnie to było w moim umyśle, gdy pisałem w styczniu 1841 roku” – pisał Robert Schumann do dyrygenta przygotowującego premierę I Symfonii B-dur „Wiosennej”. Ten lekki, romantyczny utwór, powstały w szczęśliwym dla kompozytora okresie oraz Uwertura do „Snu nocy letniej” Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego i II Koncert skrzypcowy h-moll „La Campanella” w transkrypcji na flet Niccolò Paganiniego usłyszymy w piątek o godz. 19.00 w Sali koncertowej przy Podleśnej.

Orkiestrę Opery i Filharmonii Podlaskiej poprowadzi Szymon Bywalec, m.in. laureat pierwszej nagrody II Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Dyrygentów w Białymstoku (1998), obecnie stały dyrygent Orkiestry Muzyki Nowej, którą prowadził podczas festiwali takich, jak: Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova i Musica Electronica Nova we Wrocławiu, Poznańska Wiosna Muzyczna, Melos-Ethos w Bratysławie, Aksamitna Kurtyna 2 we Lwowie, Festiwal Muzyki Pawła Szymańskiego w Warszawie, Beijing Modern w Pekinie. Na flecie zagra János Bálint, profesor Hochschule für Musik w Detmold. Prowadzi kursy mistrzowskie na całym świecie: Sibelius Academy w Helsinkach, Musikhochschule w Wiedniu, Trinity College w Londynie, Horn w Austrii (Allegro Vivo Festival), Diekirch w Luksemburgu (Spectrum 87 Festival), Suvereto we Włoszech (SuverArt Festival). Jest założycielem i dyrektorem artystycznym Akademii Letniej im. L. Auera w Veszprém (1998–2005) oraz Instytutu Fletowego im. F. Dopplera w Budapeszcie (1999–2008). Jego bogaty repertuar (cała literatura fletowa) zawiera przeszło tysiąc utworów. By dodatkowo wzbogacić ten zestaw, dokonuje autorskich transkrypcji.

SZYMON BYWALEC

Absolwent (i obecnie adiunkt) Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. J.W. Hawela oraz Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie oboju prof. J. Kotyczki. Jako stypendysta sieneńskiej Accademia Musicale Chigiana doskonalił swój warsztat w klasie G. Gelmettiego (2001) i L. Zagroska (2002 – Diploma di Merito). Brał udział w kursach mistrzowskich G. Chmury, K. Mazura, Z. Peskó czy P. Bouleza. Jest laureatem pierwszej nagrody II Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Dyrygentów w Białymstoku (1998), a także dwóch nagród pozaregulaminowych (Państwa Z. i A. Witów oraz Prezydenta Miasta Katowic) w VI Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach (1999). Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki, kilkakrotnie nagrodzony przez Prezydenta Miasta Katowic. Stały dyrygent Orkiestry Muzyki Nowej, którą prowadził podczas festiwali takich, jak: Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova i Musica Electronica Nova we Wrocławiu, Poznańska Wiosna Muzyczna, Melos-Ethos w Bratysławie, Aksamitna Kurtyna 2 we Lwowie, Festiwal Muzyki Pawła Szymańskiego w Warszawie, Beijing Modern w Pekinie. Podczas Warszawskiej Jesieni 2005 współpracował z IRCAM i solistami Court-Circuit Ensemble (Francja) przy wykonaniu „Répons” P. Bouleza, zaś w roku 2006 z OMN wystąpił w Conservatoire de Paris wykonując „Derive 2” Bouleza. Dokonał wielu światowych i polskich prawykonań. Z OMN nagrywał dla Polskiego Radia, a także nagrał pierwszą CD, nominowaną do Fryderyka 2003. Za płytę monograficzną z muzyką W. Ratusińskiej otrzymał, wraz z OMN i wytwórnią DUX, Pizzicato Supersonic Award 2009. Uzyskał dwie rekomendacje na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu: za nagranie „Trzech pieśni do słów Trakla” P. Szymańskiego (2007) oraz za „Gemisatos” M. Długosz z Sinfonią Varsovią i „things lost things invisible” E. Trębacz z Akademicką Orkiestrą Symfoniczną im. K. Szymanowskiego dyrygowane wspólnie z A. Tamayo (2009). Dyrygował m.in. Rumuńską Narodową Orkiestrą Radiową, Miskolci Szimfonikus Zenekar, Camerata Strumentale „Citta di Prato”, Orchestra Filarmonica Europea, Ensemble Orchestral Contemporain, Melos-Ethos Ensemble, NOSPR, orkiestrą Sinfonia Varsovia, Polską Orkiestrą Radiową. Obecnie dyrektor Akademickiej Orkiestry Symfonicznej w Katowicach. Jako dyrygent AOS współpracował m.in. z G. Chmurą, J. Kaspszykiem, K. Pendereckim, T. Yuasa, A. Tamayo. Prowadzi Młodzieżową Orkiestrę Symfoniczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Jego zainteresowanie muzyką dawną przejawia się obecnie pracą z założonym przez siebie zespołem Cantus Floridus.

JÁNOS BÁLINT

Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Liszta w Budapeszcie (1984) i studiów podyplomowych pod kierunkiem A. Adorjána. Już wówczas zdobył wiele nagród na międzynarodowych konkursach w Anconie czy Lipsku. Był solistą-flecistą Węgierskiej Symfonicznej Orkiestry Radiowej (1981–1991) i Węgierskiej Filharmonii Narodowej (2000–2007). W 1986 został solistą Fundacji Cziffra. Występował w Londynie, Paryżu, Bratysławie, Rzymie, Asyżu, Moskwie, Helsinkach, Salzburgu, Budapeszcie oraz w Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Tajwanie, Japonii i Korei. Współpracował z takimi artystami, jak R. Ricci, G. de Peyer, P. Pierlot, G. Cziffra, T. Vásáry, A. Adorján, R. Wilson, S. Milan, A. Nicolet, A. Marion czy J.C. Gérard, a także zespołami takimi, jak English Chamber Orchestra, the Radio Orchestra of Bratislava, European Soloists of Luxembourg, Kodály Quartett oraz większością węgierskich orkiestr symfonicznych i kameralnych. Regularnie nagrywa dla radia i telewizji i bierze udział w koncertach transmitowanych przez media. Zapraszany na występy w znaczących konwencjach fletowych: w Paryżu, Frankfurcie, Riva del Garda, Bostonie, Tokio, Londynie. Ma wyłączne kontrakty z japońską marką fletów Pearl i z niemieckim wydawnictwem Capriccio. Zasiada w jury ważnych międzynarodowych konkursów w Węgrzech, Polsce, Niemczech, Włoszech, Serbii, Słowenii, Rumunii, Tajwanie, USA i Japonii. Jego publikacje wydaje Accord Company. Pełnił funkcję wykładowcy na Akademii Muzycznej im. O. Respighiego (1987–1992), Wydziale Muzycznym Uniwersytetu w Szeged (1990–2000), Akademii Muzycznej im. F. Venezze w Rovigo (1994–2001), Akademii Muzycznej w Imola (2001–2007), był profesorem Akademii Muzycznej im. F. Liszta w Budapeszcie (1996–1997, 2009–2012) i od 2003 r. jest profesorem Hochschule für Musik w Detmold. Prowadzi kursy mistrzowskie na całym świecie: Sibelius Academy w Helsinkach, Musikhochschule w Wiedniu, Trinity College w Londynie, Horn w Austrii (Allegro Vivo Festival), Diekirch w Luksemburgu (Spectrum 87 Festival), Suvereto we Włoszech (SuverArt Festival). Założyciel i dyrektor artystyczny Akademii Letniej im. L. Auera w Veszprém (1998–2005) oraz Instytutu Fletowego im. F. Dopplera w Budapeszcie (1999–2008). Jego bogaty repertuar (cała literatura fletowa) zawiera przeszło tysiąc utworów. By dodatkowo wzbogacić ten zestaw, dokonuje autorskich transkrypcji. Wielu współczesnych kompozytorów pisało specjalnie dla niego i za interpretacje tych utworów zdobył wiele nagród.

KONCERT SYMFONICZNY „CHWILE SZCZĘŚCIA”

Piątek, 22 marca 2019 | Sala koncertowa OiFP, Podleśna 2 | godz. 19.00

W naszym konkursie można wygrać zaproszenie dla 2 osób na ten koncert Wystarczy do 20 marca do godz. 20.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: Z jaką polską uczelnią muzyczną związany jest JÁNOS BÁLINT? Zwycięzcę wylosujemy. Zaproszenie wygrała Maria Jasionowska.

Leave a Reply