Do ciekawych, filmowych propozycji przyzwyczajeni są augustowscy miłośnicy kina. Prężnie działający DKF „Kinochłon” i coraz to nowe jego inicjatywy pozwalają wielbicielom X muzy trzymać rękę na pulsie ciekawych wydarzeń. W kwietniu do kalendarza imprez dołączy nowy przegląd filmowy – „Kinochłon na Horyzoncie”.

Debiutująca w tym roku impreza zapowiada się niezwykle ciekawie. Prowadzący DKF Bartosz Świerkowski wierzy, iż wpisze się ona na stałe do kalendarza kulturalnych wydarzeń w Augustowie. Trzydniowy przegląd będzie okazją do obejrzenia filmów, wysłuchania wykładu, prelekcji związanych z prezentowanymi obrazami, a imprezę rozpocznie otwarcie wystawy fotografii.

Tytuł przeglądu nawiązuje do najważniejszego, cenionego festiwalu filmowego organizowanego w Polsce – Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. Na pomysł stworzenia jego swego rodzaju repliki wpadli twórcy Kinochłonu. Propozycję przedstawiono dyrektorowi Nowych Horyzontów, Marcinowi Pieńkowskiemu. Spotkała się ona z pozytywną opinią, wspólne ustalenia pozwoliły nadać imprezie ciekawy kształt, co z pewnością docenią fani kina zaangażowanego, filmów poruszających ważne problemy społeczne, gospodarcze, geopolityczne, tematy istotne dla odbiorców.

Zaplanowana na trzy dni impreza rozpocznie się 23 kwietnia, a pierwszym jej punktem będzie wernisaż wystawy fotograficznej prac Radka Nowackiego – “Augustów. Nowe Horyzonty. Ludzie”, który odbędzie się o godzinie 17.15 w Kinie „Iskra”. Zaprezentowane zostaną fotografie tworzące pewien cykl – będą to portrety mieszkańców Augustowa zaangażowanych w sprawy miasta, współtworzących przeróżne kulturalne wydarzenia, współpracujących z Dyskusyjnym Klubem Filmowym.

Honorowym gościem przeglądu będzie Marcin Pieńkowski, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty, którego prelekcje przed seansami pozwolą widzom docenić wszelkie aspekty prezentowanego obrazu. Pierwszego dnia przeglądu gość wygłosi także wykład „Jak czytać film”. To odpowiedź na często pojawiające się pytania o interpretację dzieła filmowego, znaczenie rozmaitych jego elementów, różne aspekty wiążące się z odbiorem.

Pierwszy filmowy seans rozpocznie się o godzinie 19.00 – będzie to koprodukcja francusko-niemiecko-szwajcarsko-włoska – „Szczęśliwy Lazzaro”, oniryczna opowieść o niełatwych losach tytułowego bohatera, który z powodu swojej wielkiej empatii uważany jest za dziwaka, przez swoją poczciwość staje się obiektem ataków. Film w ubiegłym roku uhonorowano Europejską Nagrodą Filmową, a także Złotą Palmę w Cannes za najlepszy scenariusz.

Dwa filmy zaprezentowane zostaną drugiego dnia przeglądu – o 17.00 japoński dramat „Złodziejaszki”, o 20. 15 kolumbijskiego kandydata do Oscara – „Sny wędrownych ptaków”.

Podczas ubiegłorocznej edycji „Nowych Horyzontów” w związku z setną rocznicą urodzin Ingmara Bergmana odbył się cykl imprez związanych z osobą tego wybitnego reżysera, między innymi zaprezentowane zostały najważniejsze filmy mistrza, zatem ostatni dzień przeglądu będzie nawiązaniem do tego przedsięwzięcia. Widzowie będą mogli zobaczyć odnowiony cyfrowo obraz „Tam, gdzie rosną poziomki”.

Oprócz wieczornych projekcji, DKF Kinochłon zaprasza młodszych i starszych widzów na seanse grupowe. Najmłodsi będą mogli zobaczyć nominowaną do Oscara japońską animację „Mirai”, propozycje dla młodzieży to „Szczęśliwy Lazzaro” oraz „Sny wędrownych ptaków”, a dla seniorów – „Tam, gdzie rosną poziomki”. Bliższe informacje uzyskać można pod numerem tel. 790228560.

Imprezom Kinochłonu zawsze towarzyszą ciekawe przedsięwzięcia – tym razem partner organizatora, restauracja „Ogródek pod Jabłoniami” zaprasza na specjalne festiwalowe menu. Podobnie jak to było w przypadku przeglądu „Sputnik nad Polską” restauracja zaprasza na wyjątkowe dania autorstwa Kamila Paszkowskiego, nawiązujące do filmów. Zatem dla amatorów nowych kulinarnych doznań będzie to nie lada gratka.

A dla pragnących mieć materialną pamiątkę z tego wydarzenia też mamy dobrą wiadomość – w kuluarach kina będzie można nabyć wyjątkową „torbę na kulturę” – eleganckie, praktyczne opakowanie na kulturalną zawartość – książki, filmy czy muzykę na nośnikach CD. Ozdobione jedną z trzech grafik autorstwa Karoliny Szeszko torby postawią kupujących przed trudną decyzją – który wariant wybrać?!

Warto dodać, że przeglądowi będą towarzyszyły także ciekawe prace Aleksandra Walijewskiego. Artysta stworzył plakaty promujące szóste urodziny DKF-u, teraz jego grafiki znalazły się na festiwalowych plakatach.

Bilety i karnety na przegląd „Kinochłon na Horyzoncie” nabyć można w MDK-u lub na godzinę przed seansem w holu kina. Warto skusić się na zakup karnetu w atrakcyjnej cenie 36 zł, który dodatkowo upoważnia do 10% zniżki na menu w „Ogródku pod Jabłoniami”.

W naszym konkursie możecie wygrać podwójne zaproszenie na wybrany seans filmowy. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie: Jakie nagrody otrzymał obraz „Tam, gdzie rosną poziomki”? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@niebywalesuwalki.pl do 18 kwietnia do godziny 20.00. Zwycięzcę wylosujemy.

Autor plakatów: Aleksander Walijewski

Dodaj komentarz