Dzień Wolnej Sztuki – jak sama nazwa wskazuje – to powód do celebrowania spotkania ze sztuką niespiesznie, może trochę w zadumie. W Muzeum Okręgowym w Suwałkach wydarzenie to zyskało w sobotę, 27 kwietnia również inny wymiar – pomocy braciom mniejszym – zwierzakom z Sonieczkowa.

Nie po raz pierwszy w Muzeum Okręgowym w Suwałkach można było spotkać nietypowego gościa – czworonoga. Organizatorka wydarzenia – kustosz Eliza Ptaszyńska – tradycyjnie już zadbała o to, aby sztuce towarzyszył również inny aspekt. I tak kiermasz książek i gadżetów przerodził się w zbiórkę na rzecz schroniska Sonieczkowo, które bardzo potrzebuje aktywności wolontariuszy (poniżej posłuchaj, co mówi o wolontariacie Krystyna Chilińska z TOZ). 

Głównym gościem Dnia Wolnej Sztuki była w tym roku Marta Pszonak – rzeźbiarka urodzona w Suwałkach, do której należała pierwsza część spotkania. Marta Pszonak, prezentowała slajdy przedstawiające instalacje i rzeźby jej autorstwa. Wspominała o Czajniczku, animowanej sukni Marylin Monroe, nowym “wcieleniu” Madonny z luster, własnej interpretacji świata Internetu w wymiarze wręcz spirytystycznym (komunikacja w sieci niemal jak rozmowa z duchami), ale też i stalowym Samolocie (2012) – 260-kilogramowej rzeźbie przypominającej o czasach spędzonych w szkolnej ławce i zestawieniu tego okresu z dorosłością i wyzwaniami, z jakimi wiąże się zawód artysty. Marta Pszonak przeprowadziła dziś również warsztaty kreatywne w młodzieżą.

Marta Pszonak o Dniu Wolnej Sztuki, swojej twórczości i aktywności społecznej:

Krystyna Chilińska, prezes Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami o/Suwałki o potrzebach schroniska Sonieczkowo:

Fot. Niebywałe Suwałki

Dodaj komentarz