Reklama

Terytorialsi z Suwałk na zawodach u sąsiadów

Data:

- Reklama -

Po raz pierwszy w historii sekcja lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej wystartowała w zagranicznych zawodach użyteczno-bojowych. Po dwóch dniach intensywnych zmagań z doświadczonymi zespołami z Litwy, działając poza swoim stałym rejonem odpowiedzialności, Terytorialsi z Suwałk zajęli 6. miejsce pośród dwunastu drużyn.

Zawody odbyły się w dniach 13-14 kwietnia w Olicie na Litwie. Ich organizatorem był pułk Ochotniczych Sił Obrony Kraju z okręgu Dainava (lit. KASP – Krašto apsaugos savanorių pajėgų). Zaproszenie wystosowała strona litewska. Reprezentację wystawiła 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej, której partnerem zagranicznym jest właśnie KASP.

Na Litwę wyruszyła sekcja z 12 batalionu lekkiej piechoty w Suwałkach. W jej składzie znaleźli się zarówno żołnierze zawodowi, jak i żołnierze OT. Zmagania rozpoczęły się o godz. 12:00 w sobotę i trwały do godzin porannych w niedzielę. Przed startem wyposażenie indywidualne były ważone, aby osiągnąć wymagane 15 kg. Wśród konkurencji znalazło się m.in.: strzelanie wysiłkowe, pokonywanie przeszkody wodnej, pokonywanie toru przeszkód, rzut granatem, medycyna taktyczna oraz nocny, kilkunastokilometrowy marsz na orientację.

Co ciekawe, rywalizacja odbywała się na ogólnodostępnym terenie, w tym terenie miejskim, a zmaganiom żołnierzom przyglądali się mieszkańcy Olity.

Zawody były bardzo dobrze przygotowane. Konkurencje zaś intensywne i wymagające, ale też ciekawe. Zadania odbywały się w zróżnicowanym terenie – od parku w centrum miasta, aż po tereny pagórkowate w lesie – mówi ppor. Michał Jasionowski, dowódca zespołu.

Zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci przez organizatorów. Czekamy na kolejne zawody oraz wspólne szkolenia – dodaje ppor. Jasionowski.

Doświadczenie, które zdobyli suwalscy Terytorialsi, powinno zaprocentować podczas kolejnego startu. A ten zaplanowany jest już pod koniec kwietnia. Wówczas żołnierze 12 batalionu lekkiej piechoty wystartują na Litwie w zawodach rozpoznawczych.

W styczniu 2019 roku, podczas wizyty na Litwie, gen. dyw. Wiesław Kukuła i dowódca Ochotniczych Sił Obrony Kraju płk Dainius Pašvenskas podpisali porozumienie o współpracy szkoleniowej. Jego realizacją w praktyce zajmie się przede wszystkim 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej (1PBOT).

W czerwcu litewska delegacja odwiedzi Polskę, aby zapoznać się z procesem szkolenia podlaskich Terytorialsów. Będzie to kontynuacja dwustronnych spotkań pomiędzy 1PBOT a KASP. W zeszłym roku delegacja dowództwa 1PBOT odwiedziła jednostkę Ochotniczych Sił Obrony Kraju z regionu Dainava.

Fot. KASP1R

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Jak uziemić drona? Współpraca terytorialsów i Służby Więziennej

Żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej przeszli szkolenie z...

Terytorialsi na podium Mistrzostw Wojska Polskiego w Pływaniu

Sztafeta z udziałem żołnierza 12 batalionu lekkiej piechoty w...

Podlascy terytorialsi wicemistrzami WOT w pływaniu

Reprezentacja 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej zdobyła srebrny medal...

Zawody strzeleckie na Suwalszczyźnie z międzynarodowym akcentem

Na strzelnicy "Borek" koło Sejn, w niedzielę 26 marca,...