Ugla walczy o nagrodę w Konkursie Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja”

UGLA fot. Mikołaj Starzyński

Wśród 11 zespołów zakwalifikowanych do Konkursu Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja” 2019 znalazła się też UGLA. Przesłuchania odbędą się w dniach 16-19 maja 2019 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

Komisja konkursowa w składzie: Maria Baliszewska, Anna Szotkowska, Hanna Szczęśniak, Magdalena Tejchma, Aleksandra Tykarska, Piotr Kędziorek, Maciej Szajkowski, Wojciech Ossowski i Kuba Borysiak po przesłuchaniu 56 nadesłanych nagrań zakwalifikowała do udziału w Konkursie Nowa Tradycja następujących wykonawców (w kolejności alfabetycznej): Etnos Ensemble, Kakofonikt & Chór Pogłosy, Karuzela, Krzikopa, Kwartet Galicyjski, Lumpeks, Pieśni Piękne, SWADA/ Wiktor Szczygieł, Torban, Trimagine, ugla.

Konkurs, organizowany przez Polskie Radio, ma na celu promowanie polskiej muzyki opartej na tradycyjnych źródłach wykorzystującej nowe opracowania.

Ugla to kwartet grający muzykę z pogranicza snu i baśni, kreujący dźwiękiem niezwykłe, oniryczne przestrzenie. Ich muzyka to opowieść przenosząca w krainę liści, mchu i lasu, wypełniona narracją pełną symbolicznych znaczeń, wyrastających z przeżywania osobistego, kobiecego doświadczenia. W warstwie brzmieniowej inspirują się muzyką ludową różnych kultur, łącząc tradycję pieśniarską z elektroniką i awangardowym eksperymentem. Zespół wykorzystuje akustyczne instrumenty, łącząc transową energię z delikatnością. Kompozycje bazują na technice live loopingu – zapętlania, przetwarzania i nakładania na siebie kolejnych warstw prostych motywów. Eksperymentują z barwą instrumentów wykorzystując efekty, a formy ich utworów pozostają otwarte na improwizacje. Autorką muzyki i tekstów jest Magdalena Sowul – wokalistka i klarnecistka, laureatka 47. Festiwalu FAMA 2017 w kategorii Wokaliści. W kwietniu 2018 roku zespół został wybrany do finałowej trójki wykonawców w konkursie Firestone Headliners of Tomorrow. Zagrali koncerty m.in. na Halfway Festival w Białymstoku, 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym. Laureaci III nagrody na Festiwalu Impresje Artystyczne Śpiewające Obrazy w Mrągowie, a także 48. Festiwalu FAMA 2018 w Świnoujściu, gdzie otrzymali nagrodę im. Andrzeja Jakóbca w kategorii Muzyka. W 2019 roku wydali samodzielnie debiutancki album LINIENIE. Ugla gra w składzie: Magdalena Sowul – śpiew, klarnet, OP-1, kalimba, looper; Sebastian Świąder – skrzypce, efekty; Maciej Wróbel – perkusja; Michał Mościcki – kontrabas.

Dodaj komentarz