W kolekcji wieruszianów kolejny depozyt (audio)

0
661
Na zdj. od lewej: Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk i Bronisław Woźnialis z małżonką

Na początku przyszłego tygodnia wystawę stałą dzieł Alfreda Wierusza-Kowalskiego wzbogaci kolejny depozyt, będący własnością prywatnego kolekcjonera. Tym razem obraz nabył i przekazał Muzeum Okręgowemu w Suwałkach Bronisław Woźnialis.

Kolekcja Działu Sztuki Muzeum Okręgowego w Suwałkach składa się z dzieł wybitnych, znanych malarzy – nie tylko monachijczyków. Dzięki depozytom mieszkańcy miasta i odwiedzający dawną Resursę mogą obejrzeć obrazy, których placówka – ze względów finansowych – nie mogłaby nabyć. Prywatni kolekcjonerzy jak np. Henryk Owsiejew i Bronisław Woźnialis budują nie tylko zasoby wystawiennicze muzeum, ale też wskazują drogę innym, którzy chcieliby podzielić się z wielbicielami sztuki czymś wyjątkowym, jedynym w swoim rodzaju. 

Obraz Wierusza-Kowalskiego, który został zaprezentowany w piątek, 26 kwietnia w suwalskiej Resursie jest własnością Bronisława Woźnialisa i jego małżonki. Oprócz uroczystej prezentacji, w Muzeum Okręgowym w Suwałkach odbyło się dziś podpisanie umowy związanej z przekazaniem pracy placówce kultury w bezterminowy depozyt. Jak podczas spotkania zaznaczył Bronisław Woźnialis – kolekcję wieruszianów zamierza powiększać, podobnie jak kolekcję prac Andrzeja Strumiłły, od których rozpoczął tworzenie swojej kolekcji.

Bronisław Woźnialis (zwykle występujący oficjalnie jako prezes spółki Reso Europa Service) o obrazie:

O obrazie Alfreda Wierusza-Kowalskiego opowiada kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach, Eliza Ptaszyńska:

Fot. Niebywałe Suwałki

Leave a Reply