W matni uczuć, w labiryncie codzienności… – premiera „Męczeństwa Piotra Oheya” na scenie SOK-u

0
1641
Spektakl Męczeństwo Piotra Oheya
28 IV 2019, Suwałki - SOK; Sala im. A. Wajdy - premiera spektaklu "Męczeństwo Piotra Oheya" - Teatru Hybrydowego © 2019 Wojciech Otłowski

Niedzielna (28 kwietnia) premiera jednoaktówki Mrożka „Męczeństwo Piotra Oheya” była podwójnie oczekiwaną sztuką. Niezaprzeczalnie złaknieni jesteśmy teatralnych doznań, ale wabikiem było także grono twórców. Zarówno reżyser, jak i aktorzy, a także osoby odpowiedzialne za formę spektaklu to suwalczanie.

Na pomysł adaptacji sztuki i pokazania jej teatromanom wpadła Mirosława Krymska, instruktorka pracująca w Suwalskim Ośrodku Kultury, założycielka i opiekunka wielu grup teatralnych dla młodszych i starszych, w tym właśnie i Teatru Hybrydowego, którego aktorów w niedzielę można było zobaczyć na scenie.

Reżyserii spektaklu podjął się Tomasz Wyszkowski. Wspominając pracę nad scenopisem zdradził, iż tekst zaintrygował go, ale jednocześnie stał się wyzwaniem – by go uwspółcześnić, nieco inaczej rozłożyć akcenty, tak by suwalska inscenizacja pokazała inne oblicze Mrożka – aktualne, uniwersalne. Sednem przedstawienia stają się zatem relacje międzyludzkie, a ściślej rzecz ujmując – stosunki damsko-męskie. To swoiste przewartościowanie pozwoliło ująć w sztuce więcej ról kobiecych, a do tego stało się polem do osobistych przemyśleń dla odbiorców, gdyż w doświadczeniach Oheya każdy z widzów odnajdzie własne przeżycia.

Prace nad spektaklem trwały dość długo, być może właśnie dzięki temu widać zżycie się aktorów z kreowanymi rolami. Ci, którzy mają przyjemność znać osobiście osoby tworzące Teatr Hybrydowy, na pewno dostrzegły to genialne wejście w role, pełne zaangażowanie, wręcz przeistoczenie się w postaci z jednoaktówki.

Burza braw publiczności była w pełni zasłużona. Dyrektor Ignacy Ołów dziękując twórcom i aktorom za wielki wkład pracy, odwagę i chęć dzielenia się talentem podkreślił, że suwalczanie nie mają się czego wstydzić, jeśli chodzi o poziom i wartość teatralnych przedsięwzięć. Zaprosił także na kolejne przedstawienia w Suwalskim Ośrodku Kultury. Niestety, planowane na jutro (poniedziałek, 29 kwietnia) spektakle dla młodzieży, z powodów logistycznych przeniesione zostały na wrzesień. Ale odpowiadając na zainteresowanie teatromanów, dla których zabrakło biletów na premierę, SOK planuje zaprezentowanie sztuki w czerwcu. Warto śledzić ofertę imprez, by móc na własne oczy przekonać się, jak ciekawą propozycją jest suwalska adaptacja „Męczeństwa Piotra Oheya”.

Fotografie: Wojciech Otłowski – www.wojciech-otlowski.pl

Leave a Reply