Wigry przed otwarciem sezonu (audio)

1
263

W tym roku Wigry skuszą turystów licznymi atrakcjami – propozycjami zarówno dla ciała, jak i dla ducha. W tym roku otwarcie sezonu przebiegnie pod znakiem smakowitości – kulinariów rodem z kuchni myśliwskiej (Dni Dziczyzny), kamedulskiej i papieskiej. A jakże! Nie zabraknie papieskich kremówek.

Rok temu świętowaliśmy 350-lecie przybycia ojców kamedułów nad Wigry. W tym roku w kalendarium obchodów 20. rocznicy wizyty papieża Jana Pawła II w Wigrach znalazło się nie mniej interesujących wydarzeń.

Jak zaznacza ks. dr Jacek Nogowski, proboszcz wigierskiej parafii – celem wszelkiej aktywności jest przekonanie gości, że Wigry mogą być atrakcyjne nie tylko latem. Już teraz odwiedzający klasztor pokamedulski mogą zwiedzić pokoje tematyczne nawiązujące do historii kamedułów na Suwalszczyźnie (m. in.: pokój modlitewny, piwny, przemysłowy, rybacki), mogą też zobaczyć celę kamedulską i krypty. Jesienią nad Wigrami mają odbywać się turnusy wyciszające i odchudzające, a także kontynuowane będą weekendowe rekolekcje biblijne.

Z okazji otwarcia sezonu w Wigrach przeprowadzone zostaną warsztaty kulinarne, podczas których będzie można poznać tajniki przygotowywania dziczyzny (30 kwietnia). Z kolei 1 maja zaplanowana została konferencja dotycząca historii królewskiego dworku myśliwskiego, puszcz nad Wigrami, bartnictwa.

Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona. Osoby zainteresowane powinny kontaktować się z pracownikami punktu informacyjnego – recepcji klasztoru (nr telefonu można znaleźć na plakacie poniżej).

Tego samego dnia (1 maja) zostanie również otwarta wystawa zdjęć św. Jana Pawła II, wykonanych podczas jego pobytu na Suwalszczyźnie. Wierni będą mogli wziąć udział we mszy św. dziękczynnej celebrowanej przez ks. biskupa Jerzego Mazura.

Ks. dr Jacek Nogowski, proboszcz wigierskiej parafii

Majówka w Wigrach potrwa kilka dni. 2 maja odbędzie się spływ kajakowy szlakiem papieskim “Tajemnice Zawierzenia” (zgłoszenia przyjmowane są w recepcji – punkcie informacyjnym). Nie jest wykluczone, że w dniach 2-3 maja odbędzie się też kurs przedmałżeński na szlaku papieskim. 3 maja przypada święto Matki Bożej Królowej Polski – tego dnia msza rozpocznie się o 12.00, a modlitwy kierowane będą w intencji Ojczyzny. Około godz. 13.00 w Wigrach wystąpi zespół Zdążyć przed Północą. 4 maja warto odwiedzić ogrody przyklasztorne, gdzie będzie mieć miejsce piknik rodzinny i koncert muzyki regionalnej. Z kolei 5 maja po mszy św. odbędzie się koncert zespołu Pogranicze z Szypliszk.

O otwarciu sezonu i majówce opowiada ks. dr Jacek Nogowski, proboszcz wigierskiej parafii:

Majówkowe atrakcje to dopiero początek listy wydarzeń w tym sezonie. W czerwcu (8, 9, 10 czerwca) zaplanowany został weekend papieski – z modlitwą, rajdem rowerowym, spływem kajakowym i odwiedzinami w domu państwa Milewskich, u których przed laty gościł papież Jan Paweł II. Nie można też zapomnieć o sierpniowym odpuście wigierskim połączonym z występem Mazurskiego Zespołu Pieśni i Tańca z Ełku, a także o październikowym Międzynarodowym Plenerze Malarskim pod kuratelą Andrzeja Strumiłły.

O szczegółach wydarzeń mówi ks. dr Jacek Nogowski:

Otwarcie Sezonu Letniego i Dni Dziczyzny w Wigrach

1 KOMENTARZ

Dodaj komentarz