Reklama

Co to jest przelew SORBNET?

Data:

- Reklama -

SORBNET to usługa pozwalająca na błyskawiczny przelew gotówki powyżej 1 mln zł. System prowadzi Narodowy Bank Polski. Warto wiedzieć, że SORBNET kosztuje. Jego cena to ok. 30 zł i może się ona różnić w poszczególnych bankach. Warto jednak zapłacić szczególnie, gdy zależy nam na czasie. Transfer pieniędzy za pomocą przelewu SORBNET dotrze na konto odbiorcy w godzinę.

Przelew SORBNET – co to jest?

SORBNET (System Obsługi Rachunków Bankowych) to system do obsługi przelewów na wysoką kwotę, który prowadzi Narodowy Bank Polski. Usługa działa na rynku od 1996 roku. Początkowo jednak służyła ona do wykonywania transakcji pomiędzy bankami. Dziś mogą z niej korzystać konsumenci rynku finansowego robiący przelewy.

Dokonując spłaty pożyczki ratalnej np. w Ratado.pl nie możemy skorzystać z przelewu typu SORBNET. Obsługują go placówki bankowe. Możemy jednak zlecić przelew ekspresowy, który równie szybko przekaże pieniądze z jednego konta na drugie. Ważne: Przelew ekspresowy SORBNET został w 2013 roku unowocześniony. System obejmuje jednak rachunki działające wyłącznie w polskich złotych.

Jak działa przelew ekspresowy SORBNET?

Usługa SORBNET należy do systemów RTGS (Real Time Gross Settlement). Oznacza to, że transakcja rozliczana jest na bazie brutto, dzięki czemu przelane przez nas pieniądze niezwłocznie trafią na rachunek bankowy adresata. Pamiętajmy, że nie wykonamy przelewu, jeśli będziemy mieć aktywną blokadę środków na koncie.

Wybierając przelew SORBNET mamy pewność, że realizacja naszego przelewu odbędzie się w czasie rzeczywistym. W przypadku innych przelewów pieniądze przekazywane są w ustalonych wcześniej godzinach transferów.

Przelew SORBNET – czas realizacji i koszty

SORBNET cieszy się ogromną popularnością ze względu na czas realizacji przelewu. Płatnik wybierający opcję ekspresowego dokonania płatności może liczyć, że pieniądze trafią na rachunek adresata w przeciągu godziny. Ten rodzaj przelewu sprawdzi się, gdy będziemy chcieli błyskawicznie zlecić duży przelew. Co ważne, jego kwota w systemie SORBNET nie posiada ograniczeń.

System nie służy jednak do codziennych płatności. Dlaczego? Jego obsługa jest kosztowna. Cena przelewu SORBNET wynosi ok. 30 zł. Może się ona różnić w zależności od banków. W mBanku zapłacimy 35 zł, w Nest Bank z kolei – 15 zł. SORBNET jest najdroższy w Getin Banku i kosztuje 49 zł.

Pamiętajmy, że przelewy na kwotę powyżej 1 mln zł muszą być realizowane za pomocą płatności SORBNET. Tak nakazuje obowiązujące prawo.

Dla kogo przelew natychmiastowy?

Przelew natychmiastowy SORBNET służy do dokonywania szybkich płatności na wysoką kwotę. Zgodnie z danymi, które w 2017 roku opublikował Narodowy Bank Polski, z usługi korzystają na co dzień:

  • Narodowy Bank Polski;
  • Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych;
  • zrzeszenia banków spółdzielczych;
  • 50 banków komercyjnych.

Przelew SORBNET zwykle dostępny jest dla posiadaczy konta firmowego. Przed założeniem rachunku w danym banku warto jest sprawdzić czy obsługuje on szybkie płatności. Jest to szczególnie ważna usługa dla przedsiębiorców zlecających regularnie transfery pieniędzy na wysoką kwotę.

Przelew SORBNET – wady i zalety

Przelew środków pieniężnych za pomocą usługi SORBNET ma kilka zalet. Jedną z nich jest fakt, że gotówka na koncie odbiorcy może się znaleźć nawet w trakcie godziny. Najlepiej zlecić przelew SORBNET do godziny 16:00. Wtedy pieniądze u adresata znajdą się nawet w kilka minut.

Plusem usługi niewątpliwie jest to, że SORBNET nie posiada ograniczeń co do kwoty przelewu. Możemy więc dokonywać wysokich płatności pamiętając, że te powyżej 1 mln mogą być zrealizowane tylko za pomocą tego systemu. SORBNET ma jednak dużą wadę. Jest nią cena za skorzystanie z szybkiej płatności. Wykonanie przelewu za 30 zł będzie opłacalne wyłącznie przy dużym transferze gotówki.

Jako, że usługa SORBNET daje możliwość błyskawicznego przelania pieniędzy musimy pamiętać, aby dobrze sprawdzić dane odbiorcy przelewu. Nie każdą płatność można cofnąć. Dobrze jest jednak wiedzieć jak postępować, gdy zrobimy przelew na zły rachunek. Niezbędny okaże się wtedy kontakt z bankiem, w którym dokonaliśmy płatności za pomocą systemu SORBNET.

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

%d bloggers like this: