W Suwałkach kolejarze prowadzą warsztaty dla instruktorów nauki jazdy

0
192

Eksperci PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., w ramach kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko!”, tym razem odwiedzili Suwałki. Podczas warsztatów zorganizowanych dla instruktorów lokalnych szkół nauki jazdy przekazali swoją wiedzę i doświadczenie, zaprezentowali najnowsze rozwiązania minimalizujące ryzyko wypadków oraz wręczyli uczestnikom dodatkowe materiały z zakresu bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych.

Celem akcji, prowadzonej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. już czwarty rok, jest edukacja zarówno początkujących, jak i doświadczonych kierowców oraz przygotowanie ich do bezpiecznego pokonywania skrzyżowań torów z drogą. W ramach kampanii Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”, organizowane są specjalistyczne seminaria dla osób kształcących i egzaminujących przyszłych kierowców. W ciągu ostatnich trzech lat, szkolenia odbyły się w ponad 30 miastach, a dodatkowe materiały dydaktyczne trafiły do ponad 3 tysięcy szkół jazdy. Suwałki są czwartym, po Zamościu, Koszalinie i Kaliszu gospodarzem tegorocznej edycji warsztatów. Kolejne planowane są jeszcze w maju br. w Legnicy. Podczas spotkań, dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., szczegółowo omawia zasady bezpieczeństwa na przejazdach z perspektywy kolei, bazując na doświadczeniu i analizach wielu zdarzeń. Przypomina też o ogromnym znaczeniu Żółtej Naklejki, czyli nowego narzędzia wprowadzonego przez PLK i podnoszącego poziom bezpieczeństwa na kolei.

– Minimalizacja liczby wypadków na przejazdach kolejowych to suma starań i zaangażowania wszystkich stron: zarówno PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., jak i osób przygotowujących początkujących kierowców do prawidłowego uczestniczenia w ruchu drogowym. Budowa nowych, bezkolizyjnych przejazdów nad i pod torami czy modernizacja starej infrastruktury nie wystarczą, jeżeli wspólnie nie zadbamy o edukację wszystkich kierujących pojazdami. Dlatego szkolenia PLK dla instruktorów w ramach kampanii Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!” to większe bezpieczeństwo przyszłych kierowców – powiedział Włodzimierz Kiełczyński, dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Co roku w Polsce na przejazdach kolejowo-drogowych i przejściach w poziomie szyn dochodzi do około 200 wypadków i kolizji, w wyniku których ginie kilkadziesiąt osób. Blisko 200 traci życie przechodząc przez tory w niedozwolonych miejscach. Tragiczne wypadki mają miejsce pomimo systematycznego wprowadzania nowych technologii zwiększających bezpieczeństwo.

– Nawet najlepsze zabezpieczenia oraz zmodernizowane przejazdy będą niewystarczające, jeśli kierowcy nie włączą myślenia. Nadal potrzebna jest szeroko zakrojona akcja edukacyjna, zmiana mentalności samych kierujących oraz zrozumienie, że skrzyżowanie drogi publicznej z kolejową wymaga od nas wyjątkowej uwagi i ostrożności – dodał Włodzimierz Kiełczyński.

Na terenie województwa podlaskiego jest 530 przejazdów i bezpiecznych przejść kolejowych. To 5% wszystkich przejazdów w kraju. Każdy z tych obiektów jest zabezpieczony zgodnie z obowiązującymi przepisami i przy właściwym zachowaniu kierowców oraz pieszych, gwarantuje bezpieczeństwo przy przekraczaniu torów. W 2018 roku na przejazdach i przejściach kolejowych w podlaskim doszło do 9 wypadków i kolizji, w wyniku których zginęły 2 osoby, 4 zostały ciężko ranne. To 4% wszystkich zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych w Polsce. #ŻółtaNaklejkaPLK – czyli najważniejsze dane o przejeździe kolejowo-drogowym

W połowie ubiegłego roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wprowadziły nowe narzędzie podnoszące poziom bezpieczeństwa na kolei. Na 14 tysiącach przejazdów umieszczono specjalne żółte naklejki ułatwiające kierowcom identyfikację przejazdu, przy którym się znajdują. Na każdej z nich są trzy podstawowe dane: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112 oraz numery „awaryjne”. W przypadku zagrożenia życia na terenie kolejowym i po połączeniu z numerem 112, kierowca podaje 9-cyfrowy numer skrzyżowania z żółtej naklejki. Operator numeru 112 powiadamia – specjalnie stworzonym łączem – służby PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., które w przypadku zagrożenia mogą wydać polecenie wstrzymania ruchu pociągów na danej linii.

Leave a Reply