Reklama

Wierzyciel, żyrant i dłużnik, czyli kto jest kim w kredycie?

Data:

- Reklama -

Każdy kredyt to ogromne zobowiązanie, które ciąży nie tylko na barkach dłużnika. Pożyczka stanowi też przecież ryzyko dla wierzyciela, a w niektórych przypadkach – również i żyranta. Nazwy te nie mówią zbyt wiele, dlatego w dzisiejszym artykule wyjaśniamy, jakie oczekiwania, prawa i obowiązki ma każda ze wspomnianych stron umowy kredytowej.

Kredyt zaufania, czyli współpraca w pożyczce bankowej

Maksymalny czas kredytowania w Polsce wynosi obecnie 50 lat, natomiast jeśli chodzi o wysokie kredyty, to Polacy najczęściej decydują się na okres spłaty wynoszący od 20 do 30 lat. W takim czasie naprawdę wiele może się zdarzyć lub ulec zmianie –  na lepsze czy gorsze. Długotrwały kredyt zdecydowanie zasługuje więc na miano próby zaufania pomiędzy wszystkimi stronami umowy.

Kim jest wierzyciel kredytu?

Wierzyciel (pożyczkodawca, kredytodawca) to nikt inny jak osoba lub instytucja, która w kredycie jest stroną udostępniającą swoje własne środki pieniężne. Chociaż w rzeczywistości wierzycielem może być nie tylko instytucja finansowa, ale też osoba prywatna czy właściciel przedsiębiorstwa, to w kontekście kredytów rolę tę jednoznacznie odgrywa bank.

Całkiem naturalne jest także to, że kredytodawca oczekuje spłaty całości pożyczonej kwoty, często z dość sporą nawiązką. Jeśli tak się nie dzieje, zyskuje on prawo do wszczęcia postępowania komorniczego przeciwko osobie zalegającej z płatnościami.

Dłużnik, czyli co pożyczone, trzeba zwrócić

Dłużnikiem w kredycie – lub kredytobiorcą – jest strona, której na drodze pożyczki udało się pozyskać pieniądze od wierzyciela. Obowiązkiem osoby lub podmiotu pozostającego w relacji z pożyczkodawcą jest oddanie kredytowanej kwoty – w postaci rat bądź jednorazowej wpłaty.

W każdym kredycie to właśnie dłużnik ryzykuje najwięcej. Kiedy okazuje się, że jest on niewypłacalny, a spłata długu nie następuje, wierzyciel może wyciągnąć wobec niego odpowiednie konsekwencje.

Żyrant – pomocny, ale nie zawsze potrzebny

Żyrantem – czy też poręczycielem – w kredycie przyjęło się nazywać osobę, która jest w stanie poświadczyć kredyt wnioskowany przez przyszłego kredytobiorcę. Zazwyczaj okazuje się to koniecznością tylko wtedy, gdy potencjalny dłużnik wykazuje się niedostateczną zdolnością kredytową.

Polecamy skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej takiego jak na stronie Expander.

Oznacza to, że żyrant przyjmuje na siebie odpowiedzialność wtedy, gdy pożyczający nie ma zamiaru spłacić swojego zobowiązania. Warto wiedzieć, że bycie poręczycielem nie tylko obniża zdolność kredytową, ale także oznacza związanie się z dłużnikiem i wierzycielem na długie lata. Przed zgodzeniem się na objęcie takiej funkcji, naprawdę warto poważnie zastanowić się nad tym, czy opłaca się to robić. Obawy te są zupełnie uzasadnione w przypadku osób, które planują wzięcie własnego kredytu w przyszłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Kredyty pompują rynek mieszkaniowy

Coraz więcej osób zaciąga kredyty mieszkaniowe. Rosnące wynagrodzenia Polaków...

Systematycznie zmniejsza się liczba kredytów frankowych

Jak wynika z analizy Biura Informacji Kredytowej, rośnie liczba...

Portret kredytowy współczesnej Polki (infografika)

Jak wynika z analizy Biura Informacji Kredytowej, 41 proc....

Przewodnik po kredytach dla firm na 2017 r.

Według GUS, w tym roku nowe inwestycje planuje rozpocząć...