Z regionu: Pneumobil na Węgrzech

0
60

Z pierwszą nagrodą w kategorii “The Best Bodywork” – za najlepsze nadwozie pojazdu – wrócili studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej z Węgier.

Od 9 do 11 maja w węgierskim mieście Eger odbyły się finały Aventics Pneumobile Competition, w których udział wzięli reprezentanci siedmiu krajów: Polski, Węgier, Czech, Estonii, Łotwy, Rumuni i Litwy. To już dwunasta edycja zawodów pojazdów z napędem pneumatycznym. W tym roku do finałowych prezentacji dopuszczonych zostało prawie 40 pojazdów.

Po licznych udoskonaleniach pneumobil drużyny z Koła Naukowego Mechatronix spisywał się na zawodach bezawaryjnie i bez trudu przeszedł badania techniczne. Zakwalifikował do wszystkich konkurencji oraz pomyślnie je ukończył. Doceniony został za najlepsze nadwozie.  Szczegółowe wyniki poszczególnych wyścigów będą znane za kilka dni.

Głównym pomysłodawcą i organizatorem Aventics Pneumobile Competition jest firma Aventics – międzynarodowa korporacja zajmująca się pneumatyką przemysłową. Pierwszym etapem zawodów były badania techniczne, w czasie których sprawdzone zostało działanie układu hamulcowego, układu kierowniczego oraz systemów bezpieczeństwa. Następnie zespoły zaprezentowały swoje pojazdy przed komisją, przedstawiając projekt oraz odpowiadając na pytania jurorów. Kolejnym etapem były konkurencje dynamiczne m.in.  wyścig polegający na przejechaniu wyznaczonego dystansu przy zachowaniu określonego spadku ciśnienia w butli zasilającej pojazd.

Zawody mają na celu promowanie alternatywnych źródeł energii.

Fot. Politechnika Białostocka

Dodaj komentarz