Reklama

Zaśpiewała na Zamku Królewskim (foto)

Data:

- Reklama -

W czwartek, 30 maja w warszawskim Zamku Królewskim Minister Kultury, Wicepremier prof. Piotr Gliński uroczyście wręczył Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” twórcom ludowym. W tym roku uhonorowano tym szczególnym wyróżnieniem Annę Andruszkiewicz z Wiżajn.

Ta najważniejsza nagroda w Polsce przyznawana jest za dokonania twórcze, artystyczne, naukowe oraz działalność, wspierającą tradycyjną kulturę regionalną została wręczona po raz czterdziesty czwarty. Jest to wyróżnienie w dziedzinie polskiej kultury ludowej o najwyższym prestiżu przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wśród nagrodzonych znalazła się również Anna Andruszkiewicz z Wiżajn. 96-letnia śpiewaczka i solistka ludowa otrzymała nagrodę w kategorii twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno – tanecznego. Warto wspomnieć, że wniosek o przyznanie mieszkance Wiżajn tegorocznej nagrody uzyskał jednogłośne poparcie jurorów. Organizatorami 44. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga byli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, Instytut Muzyki i Tańca oraz Fundacja „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło. Po raz kolejny udowodniono, że polska muzyka ludowa ma się dobrze oraz inspiruje kolejne pokolenia artystów.

Zaangażowanie i aktywna postawa Anny Andruszkiewicz przyczynia się do popularyzacji i ożywienia lokalnej kultury ludowej, zaszczepiania w młodym pokoleniu autentycznego folkloru oraz rozpowszechniania wiedzy o naszym regionie w całej Polsce. Jej wyjazd do Warszawy zorganizowało i sfinansowało Starostwo Powiatowe w Suwałkach.

Fot. źródło: Starostwo Powiatowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Śpiewaczka z Wiżajn z Nagrodą im. Oskara Kolberga

Laureatką 44. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi...

Muzyka Źródeł – nagroda powędrowała do Wiżajn

Muzyka Źródeł to nagroda Programu 2 Polskiego Radia, będąca...