Kolejna edycja „Szkoły cukrzycy” za nami (foto)

W ubiegłą sobotę, 22 czerwca mieszkańcy Suwałk skorzystali z bezpłatnych badań poziomu cukru i ciśnienia tętniczego oraz bezpłatnych konsultacji z diabetologiem w ramach projektu „Szkoła cukrzycy” realizowanego ze środków Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego.

Jak ocenia doktor Ewa Korneluk – organizator akcji profilaktycznej, z badań w ciągu czterech godzin skorzystało ponad 250 osób. Tak jak i podczas poprzednich akcji dużym zainteresowanie cieszyło się indywidualne wyliczanie BMI i porównywanie go z masą ciała. Wiele osób dowiedziało się, ile kilogramów powinno schudnąć, aby poprawić swój stan zdrowia i uniknąć wielu chorób.

W czasie badań profilaktycznych u piętnastu pacjentów stwierdzono podwyższony poziom cukru we krwi. Osoby te zostały skierowane na szczegółowe badania, które potwierdzą czy dotknęła ich choroba cywilizacyjna XXI wieku, jaką jest cukrzyca. Im wcześniej rozpoznana choroba tym łatwiejsze leczenie. Rozpoznanie stanu przedcukrzycowego wiąże się nawet z zapobieganiem rozwojowi cukrzycy – po podjęciu zdecydowanych kroków, polegających na zmianie stylu życia. Zdaniem doktor Korneluk łatwiej jest zapobiegać niż leczyć dlatego od 2010 roku organizuje tego typu akcje. W akcji profilaktycznej uczestniczyły całe rodziny podczas gdy rodzice korzystali z porad specjalisty, dzieci miały możliwość zabawy edukacyjnej z piramidą żywieniową i udziału w konkursie plastycznym.

Szacuje się, że na terenie naszego miasta i okolic na cukrzycę choruje około 3 tys. osób, a drugie tyle nie jest świadome swojej choroby. Cukrzyca we wczesnym okresie nie daje żadnych objawów. Dlatego właśnie organizowane są tego typu badania. Szybkie zdiagnozowanie cukrzycy i jej skuteczne leczenie, pozwala uniknąć poważnych powikłań takich jak: zawały serca, udary mózgu, niewydolność nerek, amputacje nóg, utrata wzroku.

Badania profilaktyczne nie są jedyną akcją, jaka jest organizowana przez doktor Ewę Korneluk. W każdy drugi czwartek miesiąca o godzinie 16.00 w sali konferencyjnej Aquaparku odbywają są spotkania edukacyjne w ramach „Szkoły cukrzycy”. Wykłady są skierowane do osób chorych na cukrzycę, a także osób zdrowych, które chcą pogłębić swoją wiedzę na temat tej choroby. Wykłady są doskonałym miejscem wymiany doświadczeń i dyskusji między słuchaczami. Najbliższe spotkanie odbędzie się 11 lipca  2019, a kolejne po wakacjach 12 września 2019.

Fot. Szkoła cukrzycy

Dodaj komentarz