Nowy obraz w zbiorach Muzeum Okręgowego

0
156

Autoportret Ignacego Jasińskiego jeszcze latem wzbogaci stałą wystawę malarstwa w Muzeum Okręgowym w Suwałkach. Zanim to nastąpi, obraz zostanie poddany konserwacji.

Autoportret został kupiony przez muzeum bezpośrednio od poprzedniego właściciela. Środki na ten cel przekazał instytucji aktualny właściciel Mikorzyna – majątku niegdyś należącego do monachijczyka urodzonego w Suwałkach, Alfreda Wierusza-Kowalskiego – Zbigniew Witkowski.

Ignacy Jasiński (ur. w 1833 w Kaliszu, zm. w 1878 w Meranie). Malarz przez część życia był związany z Suwałkami – w 1852 r. ukończył suwalskie gimnazjum gubernialne. W 1854 roku zaczął studiować w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie w klasie Rafała Hadziewicza, a zarazem studiował na Akademii Medyko – Chirurgicznej. Jako student zaangażowany był w ruch niepodległościowy. W 1863 roku oskarżony o udział w spisku na życie carskiego namiestnika Berga został skazany na zesłanie w głąb Rosji do Wiatki. Tam spotkał się m.in. z poetą Aleksandrem Hercenem, malarzem Elwiro Andriollim, był nauczycielem rysunku Konstanina Ciołkowskiego, Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej oraz malarzy rosyjskich braci Wiktora i Apolinarego Wasniecowów. Z zesłania wrócił do Warszawy w 1866 roku, gdzie wynajął pracownię w Hotelu Europejskim. W 1872 r. podróżował po Włoszech. W 1873 roku przez dwa semestry studiował w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych w klasie profesora Sandora Wagnera – w tej samej, co Alfred Wierusz-Kowalski. Prace Jasińskiego wystawiane były i wielokrotnie nagradzane na pokazach Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych corocznie od 1860 roku aż do śmierci. Po powrocie z zesłania, w swoim malarstwie coraz odważniej odchodził od akademizmu, na rzecz portretów psychologicznych malowanych mocnymi pociągnięciami pędzla. Jasiński należał do straconego pokolenia artystów, od których – jak pisał Witkiewicz – zaczął się rzeczywisty, świadomy rozwój sztuki polskiej. Wspaniały i nagradzany portrecista, chwalony za “surowość pędzla”, lapidarność i dosadność.

Dodaj komentarz