Uczeń z Suwałk poleci do USA

Mateusz Sulimowicz, uczeń II klasy I Liceum Ogólnokształcącego, weźmie udział w badaniach fal grawitacyjnych w USA pod opieką absolwenta I LO suwalczanina – dr. Marka Szczepańczyka, który przewodniczy grupie naukowców zajmujących się badaniem tego zjawiska. Miasto sfinansuje młodemu badaczowi bilety lotnicze.

W związku z tym Mateusz już w lipcu wyjedzie do Stanów Zjednoczonych, gdzie będzie mógł rozwijać swoje zainteresowania z dziedziny fizyki.

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk postanowił, że miasto sfinansuje Mateuszowi zakup biletu lotniczego w obie strony.

Dr Marek Szczepańczyk to pracownik Wydziału Fizyki Uniwersytetu Florydy w USA. Przewodniczy grupie naukowców, którzy wchodzą w skład między narodowego zespołu – konsorcjum LIGO/Virgo zajmującego się badaniem fal grawitacyjnych. Decyzją Komitetu Noblowskiego założycielom konsorcjum przyznano w 2017 r. nagrodę Nobla za odkrycie tego zjawiska.

Dr Marek Szczepańczyk zwrócił się do I LO z propozycją wytypowania ucznia do osobistego uczestnictwa w badaniach nad falami grawitacyjnymi. Władze szkoły zdecydowały, że będzie to właśnie Mateusz Sulimowicz, który wykazuje wybitne zainteresowanie fizyką. W ramach przygotowania do wyjazdu od pół roku uczeń otrzymuje od dr Szczepańczyka zadania do opracowania z różnych dziedzin fizyki.

Dodaj komentarz