Zbiory Suwalskiego Ośrodka Kultury wzbogaciły się o interesujące i wręcz unikatowe obrazy i fotografie autorstwa Stanisława J. Wosia, znanego i uznanego artysty mieszkającego i tworzącego w Suwałkach. Prace podarowała SOK Danuta Maria Noskiewicz, pierwsza żona artysty.

Do kolekcji trafiły cztery obrazy: malowany na dykcie „Pejzaż” z 1974 r., obraz na płótnie z 1987 r., „Kościół w Ryjewie” 1974 r. oraz adresowany do dzieci „Słoń, wieloryb i małpka” z 1985 r., a także interesujący tryptyk fotograficzny z 1989 r. Są to rzadko spotykane i, co istotne, dotychczas nigdy i nigdzie nieeksponowane barwne prace suwalskiego artysty, w tym dwie bardzo wczesne w jego bogatej twórczości. Te wyjątkowe prace będą udostępnione szerokiej publiczności. Będzie je można oglądać w wyremontowanej Galerii Sztuki Współczesnej Chłodna 20, po otwarciu filii SOK na ul. Noniewicza 71.

Stanisław J. Woś artysta fotografik, malarz, rysownik, projektant graficzny, organizator wystaw, założyciel i wieloletni lider suwalskiego Klubu oraz Galerii PAcamera, jednej z ważniejszych polskich galerii fotograficznych. Urodził się 16 października 1951 roku w Jeżowem koło Niska, zmarł 11 września 2011 roku w Suwałkach. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie ASP) na kierunku wychowanie plastyczne. Należał do Związku Polskich Artystów Fotografików. Miał ponad pięćdziesiąt wystaw indywidualnych, w tym: „Pojawia się znak” w Małej Galerii ZPAF-CSW w Warszawie ( 1993), „Pejzaż mistyczny” w Galerii FF w Łodzi (1994), „Z ciemności i ze światła” w poznańskiej galerii „pf” w P. W 1994 roku wystawiał w Kopenhadze na Copenhagen Visual Photo Festival. W 1996 roku brał udział w wystawie „Bliżej fotografii” w BWA w Jeleniej Górze, w 2002 w wystawie „Wokół dekady. Fotografia polska lat 90.” oraz III Międzynarodowym Biennale Fotografii i Sztuk Wizualnych w Liège w Belgii. Jego prace były nagradzane na najważniejszych polskich konkursach, między innymi na Konfrontacjach Fotograficznych w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie w kolejnych latach zdobył wyróżnienie, dwukrotnie drugą i raz trzecią nagrodę oraz na Biennale Krajobrazu w Kielcach, zdobywając pierwszą i drugą nagrodę. Był autorem koncepcji graficznych wielu wydawnictw i publikacji, utalentowanym malarzem i rysownikiem, a nade wszystko mistrzem dla wielu pasjonatów i miłośników fotografii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj