Autorzy murali nagrodzeni

0
133

Nagrody w Ogólnopolskim Otwartym Konkursie na Mural Artystyczny ,,Suwałki dla Niepodległej” wręczył w czwartek, 4 lipca Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. W spotkaniu w suwalskim Ratuszu udział wzięli laureaci trzech pierwszych miejsc.

Pierwszą nagrodę i 4 000 zł otrzymał Piotr Topczyłko z Ełku. Jego projekt został najwyżej oceniony w internetowej ankiecie na stronie Urzędu Miejskiego. Mural, w którego centralnym punkcie znajduje się postać Marszałka Józefa Piłsudskiego otrzymał 1306 głosów. Drugie miejsce w konkursie i 2 000 zł nagrody przypadło Marcie Poświatowskiej z Suwałk. Nagrodę w jej imieniu odebrała mama. Charakterystycznym elementem tego projektu był zamek błyskawiczny. Internauci oddali w ankiecie na jej pomysł 1283 głosy. Tysiąc złotych i trzecie miejsce przypadło Adrianowi Piekarskiemu z Suwałk. Jego projekt otrzymał w głosowaniu 482 głosy. Mural wyróżniały geometryczne figury i fioletowo-różowa kolorystyka.

Na ogłoszony przez Prezydenta Miasta Konkurs na Mural Artystyczny ,,Suwałki dla Niepodległej” wpłynęło 19 prac artystów z całej Polski. Projekty miały upamiętniać 100. rocznicę wyzwolenia miasta z uwzględnieniem drogi Suwałk do niepodległości, a także wartości związanych z tradycją i historią miasta przy jednoczesnym zaakcentowaniu wielokulturowości. Spośród nadesłanych prac, komisja konkursowa do dalszego etapu zakwalifikowała 5. W drugim etapie, na wskazane projekty, za pomocą ankiety internetowej na stronie Urzędu Miejskiego, mogli głosować internauci. Wyniki tego głosowania komisja konkursowa przedłożyła Prezydentowi Miasta Suwałk, który ostatecznie rozstrzygnął konkurs, przychylając się do opinii internautów.

Mural projektu Piotra Topczyłko z Ełku zostanie namalowany na kamienicy przy ul. T. Kościuszki 19. Jego odsłonięcie zaplanowano na 24 sierpnia, dokładnie w 100. rocznicę wyzwolenia Suwałk. Ostateczna wersja będzie różniła się jednak od propozycji. Zmiany autor wprowadził po konsultacjach z historykami. Zamiast admirała Focha na muralu znajdzie się Walery Roman. Inne zmiany dotyczą elementów związanych z powstaniem sejneńskim.

Fot. UM w Suwałkach

Dodaj komentarz