Efekt rombów, heksagonów i wielokątów i kształtów nietypowych pozwala uniknąć monotonii prostokątów. Meble, okna, drzwi, ściany, płytki ceramiczne i gresy, dywany, panele podłogowe, lustra to przeważnie prostokąty. Jeżeli prostokątnego krajobrazu nie wypełnimy roślinami, tkaninami, obłościami mebli tapicerowanych i zasłonami, to zapanuje wizualny kubizm, tak jak na obrazach Pabla Picassa.

Niestety, emocje wynikające z kubistycznego otoczenia nie muszą być pozytywne. W prostokątnym świecie wszystko będzie optycznie kanciaste i pełne pogłosu. Ale czy to nie wywoła u nas wrażenia że dom jest pusty i brakuje mu przytulności? Być może efektem będzie zbyt biurowy lub zbyt magazynowy charakter salonu, kuchni, sypialni lub łazienki. Jak sobie z tym poradzić? Musimy wypełnić prostokątny porządek odrobiną chaosu i wprowadzić inne kształty. Dobrze jest również zmiękczyć i oswoić taką przestrzeń przy pomocy dodatków, poduszek, kap, wykładzin, pamiątek i obrazów.

Zwróćmy jednak uwagę na efekt rombów. Romby są stosowane jako większe elementy. W dekoracyjnym celu często stosuje się romby z luster. Mozaiki rombów są również często spotykane. Wszelkie pikowane meble oraz tapicerowane panele ścienne mogą być również pokryte rombami. Płytki ceramiczne i gresy w kształcie rombów kojarzą się z towarem z wyższej półki. Są oryginalne i łamią schematy. Jeżeli pomieszczenie jest wyzute z wszelkiej indywidualności, czasami wystarczy wyłożyć główną ścianę rombami i już jest niebanalnie. Być może płytki ceramiczne i gresy w kształcie rombów nie nadają się do stosowania „po całości”, ponieważ wyglądają zbyt dziwnie i obrazoburczo, ale są ciekawą dekoracją. Wyjątkiem od tej reguły są imitacje parkietów w kształcie rombów, które wyglądają świetnie na dużych powierzchniach.

Ciekawy efekt można uzyskać, układając romby lekko odchylone od pionu lub poziomu. Można ten efekt wykorzystać, układając płytki kwadratowe na ścianie w karo. Wystarczy, że nie zachowamy pionowego lub poziomego kierunku ułożenia płytek i bez większych nakładów na środki halucynogenne pojawiają się w naszej głowie efekty specjalne. Nasz przyzwyczajony do pionu i poziomu mózg skutecznie funduje nam iluzję upojenia alkoholowego. Mózg żąda pionu i poziomu. kiedy widzi płytki ceramiczne, cegły, panele, okna, drzwi i inne elementy, które obserwuje na co dzień. Kiedy linia jest od poziomu lub pionu odchylona mocno, nic szczególnego się nie dzieje. Ale kiedy odchylamy ją lekko, mózg szuka pionu i poziomu. Patrząc na taką lekko pochyloną ścianę, mamy wrażenie jakbyśmy byli lekko „narombani”. Może nam błędnik nawet lekko zakręcić w głowie. Dla wzmocnienia efektu możemy obok na innej powierzchni użyć płytek idealnie pionowo lub poziomo. Efekt pochylenia linii równoległych powszechnie stosowano w architekturze dekonstruktywistycznej.

Z kolei płytki ceramiczne i gresy o kształcie heksagonów kojarzą się nam z idealną strukturą plastra miodu. Nie musimy ich układać równo do sufitu. Możemy układać je w fantazyjne wzory i ścieżki. Możemy układać płytki na ścianie w salonie i wyjść z taką ścieżką heksagonów przez okno na ścianę elewacyjną lub taras. Tylko nasza fantazja nas w tym ogranicza.

Skorzystaj z bezpłatnej usługi wizualizacji i doradztwa. Klienci, którzy kupują płytki ceramiczne w firmie Chata 1, mogą poprosić o pomoc konsultantów. Pomoc polega na wprowadzeniu wymiarów pomieszczenia i jego układu do programu komputerowego a następnie rozmieszczeniu różnych produktów i konkretnych płytek na modelu komputerowym w celu możliwie najkorzystniejszego zaaranżowania danego wnętrza.

Więcej na stronie: CHATA 1 Suwałki

Źródło wizualizacji: Chata 1

Leave a Reply