Kamienica w centrum Suwałk na sprzedaż. Centrum Sztuki Współczesnej będzie w “starej łaźni”.

0
537
Fot. źródło: CSW, http://csw-as.org

Nadchodzą zmiany. Centrum Sztuki Współczesnej – Galeria Andrzeja Strumiłły zostanie wyłączona ze struktury Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Pieczę nad galerią ma przejąć Suwalski Ośrodek Kultury.

To jedna z kwestii podniesionych na poniedziałkowej (29.07) sesji Rady Miejskiej w Suwałkach. CSW ma być galerią działającą przy Suwalskim Ośrodku Kultury – co prawda w nowym miejscu, na bulwarach nad Czarną Hańczą, w obecnie remontowanej “starej łaźni”, ale funkcjonującą w oparciu o zasoby personalne tej instytucji.

– Centrum Sztuki Współczesnej zostanie włączone do Suwalskiego Ośrodka Kultury z całym dobrodziejstwem inwentarza, czyli również z pracownikami – zapewnia Kamil Sznel, kierownik Biura Prezydenta Suwałk, dodając, że pomysłem na wykorzystanie zbiorów własnych CSW, należących do Muzeum Okręgowego, będzie ich użyczenie dla nowej CSW przez tę jednostkę.

W oficjalnym uzasadnieniu decyzji o podziale CSW i Muzeum Okręgowego można przeczytać, że jego przyczyną “jest potrzeba pełniejszego wykorzystania potencjału Centrum Sztuki Współczesnej – Galerii Andrzeja Strumiłły.

CSW w “starej łaźni” miałoby zafunkcjonować wiosną 2020 roku, jednak nie wiadomo, czy pod patronatem Strumiłły. Artysta wyraził zgodę na sygnowanie galerii swoim nazwiskiem tylko do końca tego roku.

CSW w nowej formule – co zaznacza Kamil Sznel – miałoby być miejscem pracy (powstaną tam pracownie) i miejscem prezentacji tych prac przez młodych artystów związanych z Suwalszczyzną.

O atrakcyjność nowej galerii –  zdaniem pomysłodawców rozdzielenia placówek – zadba “kadra animatorów kultury, specjalistów ds. marketingu i organizacji imprez” z Suwalskiego Ośrodka Kultury. Oni zajmą się wydarzeniami, które zaktywizują lokalną społeczność. “Wykwalifikowany personel SOK (plastycy, muzycy, instruktorzy teatralni i taneczni, fotograficy) realizowali będą działania edukacyjne, animacje, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz osób starszych. Pozwoli to zwiększyć udział społeczeństwa w kulturze i w życiu społecznym (…) – czytamy w uzasadnieniu decyzji władz miasta.

Docelowo kamienica przy Kościuszki 45, gdzie obecnie znajduje się CSW, zostanie wystawiona na sprzedaż.

Dodaj komentarz