Czy zdarzenia, od których minęło pół wieku, mogą wywołać u widzów żywe emocje? Okazuje się, że jak najbardziej! Pozytywnie oceniony i przez krytyków, i przez widzów dokument „Apollo 11” to obraz poruszający, niebanalny i oryginalny.

Todd Douglas Miller stworzył film, który w całości składa się z archiwalnych materiałów, jest pozbawiony współczesnego komentarza czy narracji. Warto podkreślić, że są to materiały niepublikowane, do tej pory kryjące się w archiwach NASA, a dzięki pomysłowi reżysera ujrzały światło dzienne. To prawdziwe perełki – materiały z taśmy 65 mm, a także ponad 11 000 godzin nagrań audio – wybrane fragmenty tworzą niezapomniany, niezwykle sugestywnie oddziałujący na odbiorców dokument. Dodatkowo został on wzbogacony o doskonale dobraną muzykę.

„Apollo 11” przedstawia to wielkie przedsięwzięcie z punktu widzenia uczestników misji – dowódcy Neila Armstronga oraz pilotów Buzza Aldrina i Michaela Collinsa, ale widz ma też możliwość obserwować rzeszę osób przy pulpitach, monitorach, naukowców, bez reszty zaangażowanych w przebieg tego lotu.

Światowa premiera „Apollo 11” odbyła się w Salt Lake City na festiwalu filmowym w Sundance, 24 stycznia 2019 r. (film otrzymał nominację do Nagrody Głównej Jury). Obecnie krytycy oceniają go jako poważnego kandydata do przyszłorocznych Oscarów (w kategorii filmów dokumentalnych). Warto wybrać się na tę projekcję, zobaczenie obrazu na dużym ekranie to niezapomniane doświadczenie, a film nie jest zaplanowany do masowej dystrybucji.

Podczas seansu w kinie „Iskra” w ramach prezentacji DKF-u Kinochłon będzie też okazja do rozmów na temat filmu. A zaproszony gość – Karol Wójcicki, o kosmosie i astronomii potrafi opowiadać zajmująco i w sposób niezwykle przystępny (wśród swych bogatych doświadczeń ma także pracę w charakterze nauczyciela astronomii w szkole podstawowej). Prowadził programy popularnonaukowe na antenie Discovery Science i TVN Turbo, jest współpracownikiem Gazety Wyborczej oraz twórcą największego w Polsce astronomicznego fanpage „Z głową w gwiazdach”.

Z archiwum Karola Wójcickiego

Z pewnością wszystkim nasuwa się wiele pytań związanych z lądowaniem na Księżycu – czy rzeczywiście do niego doszło? Czy nie była to tylko wielka mistyfikacja? Dlaczego nikt później – teraz, współcześnie – nie spróbował odwiedzić Księżyca? Żadnego z nich gość poniedziałkowego seansu Kinochłonu nie pozostawi bez odpowiedzi.

Widzów czeka zatem 29 lipca o godzinie 19.30 wyjątkowy seans i ciekawa rozmowa.

Bilety na „Apollo 11” w cenie 20 zł można nabyć w siedzibie Augustowskich Placówek Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 87 643 36 59 lub na godzinę przed rozpoczęciem seansu w kinie „Iskra”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj