Na „Zielonej Górce” powstaje zbiornik retencyjny

Inwestycja ma zapobiec podtopieniom na osiedlu Hańcza. Jeszcze w tym roku zostanie wybudowany przelew awaryjny do Zalewu Arkadia, który ma zapobiec podtopieniom na osiedlu „Zielona Górka”.

Źródło: Informacja prasowa

To obietnica prezydenta Suwałk, Czesława Renkiewicza, którą złożył mieszkańcom tamtej części miasta w 2017 roku. – Po wielu analizach oraz pracach projektowych firma na zlecenie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji przystąpiła do budowy zbiornika przy ul. Krakowskiej o pojemności ponad 4,3 tys. m³ – informuje Czesław Renkiewicz.  Po doliczeniu dodatkowej pojemności, jaką pomieszczą rurociągi połączeniowe, uda się w nim zmieścić wodę, jaka mieści się w 5 basenach wielkości basenu sportowego suwalskiego aquaparku. 

Podstawowym zadaniem zbiornika ma być przejmowanie nadmiaru wód opadowych, które nie nadążą odpływać istniejącym systemem kanalizacji deszczowej podczas gwałtownych opadów deszczu.

Teren budowy został już ogrodzony, a w drugim tygodniu lipca rozpoczęte zostały prace ziemne. Zbiornik otwarty wraz z infrastrukturą doprowadzającą powstanie do końca listopada 2019 r. Ze względu na wysokość kosztów, wykonanie części konstrukcyjnej zbiornika opartej na tunelach rozsączających i zagospodarowanie nawierzchni nad zbiornikiem przewidziane jest na 2020 r. Całkowita wartość inwestycji zgodnie z kosztorysem inwestorskim wyniesie ponad 2 mln zł netto, w tym wartość samego zbiornika to ok. 1,2 mln zł.

Do końca września Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wybuduje przelew awaryjny wód opadowych do zalewu Arkadia z kanalizacji deszczowej odprowadzającej wody opadowe z Osiedla Piastowskiego (Zielona Górka). Inwestycja ta odciąży system kanalizacji deszczowej w ul. Grunwaldzkiej i będzie zapobiegać spiętrzeniu wody opadowej w okolicach Ronda Zesłańców Sybiru (rondo łączące ul. Grunwaldzką, 24 Sierpnia i Powstańców Wielkopolskich).

Dodaj komentarz