Reklama

Polacy i Białorusini będą wspólnie walczyć z osteoporozą

Data:

- Reklama -

Osteoporoza to jedna z chorób przebiegających przez długi czas w ukryciu. Do tego dotyka ona sporego grona osób – według specjalistów problem ten dotyczy trzydziestu procent społeczeństwa w wieku powyżej pięćdziesięciu lat.

Dobrą wiadomością jest ta, że osteoporozie możemy zapobiegać. Bardzo ważna jest profilaktyka, ale często stosują ją jedynie osoby z grupy ryzyka. By się przekonać, czy należymy do niej, trzeba wykonać densytometrię – ocenę gęstości mineralnej kości. Do tej pory suwalczanie musieli planować zrobienie badania dostosowując się do terminów przyjazdu mobilnej pracowni. Były także okresowe akcje umożliwiające postawienie diagnozy, ale dopiero teraz chorzy na osteoporozę i zagrożeni chorobą mogą liczyć na stałą, profesjonalną pomoc.

To efekt wspólnej inicjatywy szpitala z Grodna i suwalskiej placówki. W ramach projektu „Modelowy program opieki zdrowotnej walki z osteoporozą” pacjenci zyskają dostęp do pracowni densytometrii, a także możliwość leczenia w odpowiedniej poradni.

Jak zapowiada dyrektor suwalskiego szpitala, Adam Szałanda, już za dwa miesiące chorzy na osteoporozę będą mogli zgłaszać się do poradni, na badania. Wyremontowana i w pełni wyposażona pracownia densytometrii już jest gotowa, trwają rozmowy z Narodowym Funduszem Zdrowia w kwestii ogłoszenia konkursu i pozyskania funduszy na działanie nowych podmiotów.

To już kolejna inicjatywa suwalskiej placówki podjęta wspólnie ze szpitalami zza wschodniej granicy. Trzy projekty realizowane są wspólnie z Litwinami, w ten dotyczący profilaktyki i leczenia osteoporozy zaangażował się Grodzieński Kliniczny Szpital Ratunkowy.

Zarówno w Polsce, jak i na Białorusi problemem jest niewystarczająca infrastruktura medyczna, brak specjalistów zajmujących się osteoporozą, a także niska świadomość zdrowotna mieszkańców.

Waldemar Baranowski, inspektor do spraw projektów unijnych suwalskiego szpitala, podkreśla, że jedynie cztery procent chorych wie, iż cierpi na osteoporozę, większość dowiaduje się o tym fakcie dopiero po pierwszym złamaniu, gdy choroba jest już bardzo zaawansowana. Unijne dofinansowanie (w przypadku suwalskiej placówki wynoszące ponad milion pięćdziesiąt tysięcy euro, czyli 85% budżetu projektu) pozwoli zmienić trudną sytuację, zwiększyć świadomość społeczeństwa, a także odpowiednio doposażyć i zmodernizować Odział Reumatologii oraz Odział Ortopedyczno-Urazowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Rada Miejska w Suwałkach popiera utworzenie Zakładu Radioterapii przy Szpitalu Wojewódzkim

W trosce o zdrowie i dobrobyt mieszkańców, Rada Miejska...

SOR z pieniędzmi na modernizację

Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach przejdzie...

Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. Komisja w szpitalu

Od dzisiaj do prawie końca kwietnia (I termin) w...

Oddział zmodernizowany, za pół roku zacznie funkcjonować

Modernizacja Oddziału Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej i...