Reklama

W WPN pomogą pszczołom, dzięki grantowi Kujawskiego

Data:

- Reklama -

Konkurs grantowy „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” rozstrzygnięty – 13 organizacji, w tym 2 z naszego województwa, zrealizuje projekty na rzecz pszczół. Na konkurs wpłynęło 217 wniosków. Pomiędzy zwycięzców podzielona zostanie kwota 100 tys. zł.

Konkurs był realizowany w ramach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Z województwa podlaskiego środki na dofinansowanie otrzymały dwie instytucje: Wigierski Park Narodowy i Gminna Biblioteka Publiczna w Krypnie Kościelnym.

Konkurencja w tegorocznej edycji konkursu była duża, a działania przyjazne pszczołom, zaproponowane przez organizacje – pomysłowe i przede wszystkim angażujące do działania. Jury konkursu wybrało te projekty, które miały wysoką wartość merytoryczną i społeczną. Granty przyznane w konkursie są realizowane w ramach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, którego nowym celem na najbliższe trzy lata jest wspólne zasadzenie w Polsce miliona kwiatów przyjaznych owadom zapylającym. Organizatorzy rozpisując konkurs zaprosili do włączenia się do tej inicjatywy organizacje z całej Polski. O granty ubiegały się m.in. organizacje pozarządowe, gminy, parki narodowe, parki krajobrazowe, muzea, skanseny, lokalne grupy działania, jak np. koła gospodyń wiejskich czy rodzinne ogródki działkowe oraz inne podmioty, spełniające wymagania regulaminowe.

Ostatecznie jury oceniło 217 wniosków, z których 13 otrzymało granty w wysokości 6.400 zł lub 12.000 zł, w zależności od zakresu zaplanowanych działań. Zwycięskie organizacje z naszego regionu będą m.in. wspólnie z mieszkańcami sadzić nektaro- i pyłkodajne rośliny, zorganizują konkurs plastyczny dla najmłodszych oraz konkurs na ogród z największą liczbą roślin pożytecznych dla pszczół dla dorosłych i dzieci. Odbędą się także warsztaty i spotkania z ekspertami, którzy opowiedzą, jak pomagać pszczołom i innym owadom zapylającym, by zapewnić im pokarm i schronienie.

– Wigierski Park Narodowy już prawie od 30 lat prowadzi szereg działań mających na celu zapewnienie optymalnych warunków do życia dla pszczół, i to zarówno tych dziko żyjących, jak i pszczoły miodnej. W tym roku postanowiliśmy zadbać również o bazę pokarmową pszczół. Dlatego na wyznaczonej łące, leżącej niedaleko budynku Dyrekcji Parku, wysialiśmy mieszankę roślin miododajnych. Niedługo zostanie też ogłoszony konkurs na ogród z największą liczbą roślin pożytecznych dla pszczół. W warsztatach udział wezmą miłośnicy pszczół, nauczyciele, studenci Uniwersytetu III wieku, właściciele ogrodów działkowych i mieszkańcy parku. Uczestnicy będą mogli poznać różnorodność gatunkową pszczół, ich biologię, znaczenie w przyrodzie i w gospodarce człowieka, a także dowiedzieć się, jak urządzić ogród, by był on przyjazny pszczołom. Działania te sfinansujemy z otrzymanego grantu – mówi Barbara Perkowska, Kierownik Zespołu Udostępniania Parku w Wigierskim Parku Narodowym.

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Przed nami wiele wydarzeń – dokąd warto się wybrać?

Latem na Suwalszczyźnie dzieje się bardzo dużo. Niemal codziennie...

Przed nami koncerty, filmy i… degustacje

Suwałki Blues Festival dobiegł końca, ale organizatorzy letnich wydarzeń...

Nie tylko blues. Przed nami pokazy filmowe i koncerty

Nad Czarną Hańczą trwa Suwałki Blues Festival, ale kalendarz...

Zamiast spalarni segregacja? Ekolodzy złożyli skargę

Organizacja ekologiczna z Oświęcimia - Towarzystwo na rzecz Ziemi...
%d bloggers like this: