Pierwsza pozycja w wynikach wyszukiwania to bez wątpienia marzenie firm z wielu branż. Dlatego pozycjonowanie stron internetowych to potężne narzędzie marketingowe, które pozwala znaleźć się wysoko w Google, a tym samym przynieść rozgłos, nowych klientów, a – co za tym idzie – także realny zysk! Jednak nie warto robić tego wszystkimi dostępnymi metodami, bo konsekwencje złych praktyk w SEO mogą być druzgocące dla pozycji firmy w wyszukiwarce. Oto najważniejsze informacje na temat tego typu działań, zwanych black hat SEO. Dowiedz się, czym jest czarne SEO i co grozi firmom w sieci za jego stosowanie.

Czym jest „czarne SEO”

Największe agencje marketingowe w Polsce zajmujące się pozycjonowaniem stron, takie jak eactive.pl, notorycznie ostrzegają, że black hat SEO nie przynosi korzyści na dłuższą metę, a jego skutki mogą być wręcz opłakane. Niestety, praktyki tego typu nieustannie się zdarzają. Często wynika to z niewiedzy osób, które dają się skusić teoretycznie gwarantującej szybkie efekty, jednak niezbyt uczciwej propozycji ze strony firm pozycjonerskich.

Black hat SEO to wszelkie działania mające na celu pozycjonowanie stron internetowych, które są niezgodne z wytycznymi wyszukiwarek internetowych. Jednym z takich działań jest pozyskiwanie linków prowadzących do pozycjonowanej strony, które pochodzą z mało wartościowych witryn. Zwykle takie pozycjonowanie polega na masowym pozyskiwaniu linków, które Google uznaje za bezwartościowe – co jest łatwe do wykrycia przez algorytmy wyszukiwarki. Czarne SEO to także ukrywanie słów kluczowych i linków – chociażby poprzez zmianę koloru tekstu na identyczny z tłem strony. Jeszcze inna, „czarna” praktyka to przedstawianie wyszukiwarkom zupełnie innych treści niż użytkownikom. Dobremu pozycjonowaniu strony zupełnie nie sprzyja także używanie fraz kluczowych, które nie są związane z zakresem tematycznym witryny. Nie każdy zdaje sobie również sprawę, że do black hat SEO należy przesadne nadużywanie oraz nadmierne nagromadzenie słów kluczowych.  Automatyczne przekierowania użytkowników bez ich zgody na inne strony to także praktyka black hat SEO – nie tylko denerwuje internautów, ale takie działanie również nie wpływa w długiej perspektywie pozytywnie na pozycjonowanie witryny.

Dlaczego nie warto korzystać z działań „black hat SEO”

Osiągnięcie wysokiej pozycji w Google w szybkim czasie i to przy pomocy czarnego SEO jest jak najbardziej możliwe. Niewłaściwe praktyki są bardzo łatwe do wykrycia, co niesie za sobą ryzyko poniesienia dotkliwych konsekwencji. Jedną z nich jest obniżenie pozycji strony w rankingu. W innych przypadkach może się zdarzyć, że niewłaściwie pozycjonowana witryna zostanie wykluczona z indeksu Google. Najpoważniejszym zagrożeniem jest możliwość całkowitego wyrzucenia strony z wyników wyszukiwania, a to już prawdziwa klęska dla każdej firmy – nie tylko tej, której głównym przedmiotem działalności jest internet. Nie warto więc podejmować takiego ryzyka. Lepiej skupić się na white hat SEO, czyli pozytywnych praktykach budowania pozycji strony – w końcu cierpliwość zawsze zostaje wynagrodzona!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj