Reklama

Jak można ogłosić upadłość firmy?

Data:

- Reklama -

Kiedy dochodzi do zdarzenia, gdy przedsiębiorca jest niewypłacalny, konieczne staje się wnioskowanie o upadłość działalności. Często to jedyny sposób na to, aby uwolnić się od długów i poradzić z bardzo stresującą i niekomfortową sytuacją. Jednak najpierw trzeba spełnić kilka kryteriów, a później złożyć odpowiednio skonstruowane pismo do sądu.

Warunki umożliwiające ogłoszenie upadłości działalności gospodarczej

Najważniejsze jest to, aby przedsiębiorca został uznany za niewypłacalnego. Oznacza to, że nie są regulowane przez niego zobowiązania przez przynajmniej 3 miesiące. Do tego firma ma minimum dwóch wierzycieli i zadłużenie wynoszące co najmniej 10% wartości bilansowej firmy. Dopiero w takich okolicznościach możliwe jest ubieganie się o ogłoszenie upadłości.

Składanie wniosku o upadłość

Każdy przedsiębiorca, który spełnia powyższe warunki, musi złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości lub samodzielnie natychmiast uregulować dług. Bierność w tej kwestii może wiązać się z konsekwencjami cywilnoprawnymi. Dlatego bardzo ważne jest dopilnowanie terminu 30 dni od chwili pojawienia się przesłanek wskazujących na niewypłacalność. Sam wniosek ma zostać złożony w wydziale gospodarczym sądu rejonowego, właściwego względem położenia siedziby firmy. Istotne staje się dołączenie do wniosku pełnej dokumentacji potwierdzającej jak dużą rolę pełni zadłużenie dla przedsiębiorstwa.

Niestety trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że wniosek może zostać także odrzucany. Aby zyskać więcej informacji na temat ogłaszania upadłości firmy i tego, co można zrobić, gdy sąd nie zaakceptuje wniosku, należy zajrzeć na stronę internetową https://wyzerujdlugi.pl/blog/jak-oglosic-upadlosc-firmy/.

Przez kogo może zostać ogłoszona upadłość działalności gospodarczej?

Prawo wskazuje na kilka grup osób, które mogą wnioskować o upadłość firmy, zalicza się do nich:

  • właścicieli małych firm, także jednoosobowych,
  • przedsiębiorców prowadzących średnie lub duże firmy,
  • przynajmniej jednego ze wspólników w spółkach osobowych,
  • co najmniej jedną osobę będącą członkiem zarządu w spółce kapitałowej.

Przy czym trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, iż polskie prawo daje możliwość złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości także wierzycielowi, o czym nie zawsze zdają sobie sprawę.

Poza tym najważniejsze jest to, aby firma była zarejestrowana w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Nie ma zatem ograniczeń związanych z wielkością długu czy rozmiarem przedsiębiorca. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej odpowiada całym swoim majątkiem, także tym osobistym.

Jak długo trwa proces?

Trudno określić, ile będzie trwało rozpatrzenie wniosku o upadłość. Wiele zależy od jakości wniosku oraz tego, jak skomplikowana jest cała sprawa. W dodatku w razie braku odpowiednich załączników może pojawić się konieczność doniesienia dodatkowych dokumentów czy wykonania poprawek. Zatem, jak widać czas trwania procesu, zawsze jest bardzo indywidualny, ale zazwyczaj to około trzech miesięcy. Zdarzają się też sytuacje, kiedy sprawa ciągnie się przez wiele lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane