Suwalszczyzna świętuje 100-lecie odzyskania niepodległości. Obejrzyj widowisko

„Dzisiaj ziemia wasza jest wolną” to wyjątkowe widowisko o trudnej i długiej drodze Suwalszczyzny do Niepodległości. To opowieść o niezwykłej historii sprzed stu lat. O ludziach, ich odwadze i poświęceniu. Będzie to można obejrzeć w sobotę, 24 sierpnia o godz. 21.00 na placu przed ratuszem miejskim.

Kiedy w listopadzie 1918 roku odradzała się Niepodległa Rzeczypospolita los Suwalszczyzny pozostawał nierozstrzygnięty. W odróżnieniu od innych części kraju region odzyskał wolność znacznie później, w końcu sierpnia 1919 roku. Jej nadejście było wynikiem różnorodnych starań i zabiegów podejmowanych przez mieszkańców regionu na polu społecznym, politycznym i wojskowym. Zanim to nastąpiło, Suwalszczyzna stała się jednak przedmiotem sporu i areną konfliktu polsko-litewskiego, którego kulminacją był wybuch 23 sierpnia 1919 roku powstania sejneńskiego. Dopiero następnego dnia do Suwałk wkroczyły owacyjnie witane oddziały Wojska Polskiego, które wyruszyły na pomoc powstańcom, a kilka dni później cały region mógł cieszyć się wolnością.

Kanwę widowiska stanowić będzie prezentowany na telebimie kilkunastominutowy film dokumentalny, w którym wykorzystano unikatowy materiał ikonograficzny oraz fabularyzowane sceny filmowe. Między kolejnymi częściami filmu odegrane zostaną sceny z udziałem rekonstruktorów przedstawiające wybrane epizody z omawianych wydarzeń.

Zapraszamy do oglądania transmisji live dostępnej na Facebooku m.in. na profilach: Muzeum Okręgowego w Suwałkach, Muzeum im. Marii Konopnickiej, GRH „Garnizon Suwałki”.

Projekt dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” oraz Urzędu Miejskiego w Suwałkach.

Dodaj komentarz