W piątek, 13 września o godz. 19.00 w Suwalskim Ośrodku Kultury wystąpi skrzypaczka Katarzyna Duda, której towarzyszyć będzie Suwalska Orkiestra Kameralna, rozpoczynająca tym koncertem 13. sezon artystyczny cyklu Filharmonia Suwałk.

W Suwalskim Ośrodku Kultury podczas koncertu usłyszymy:

W. A. Mozart – Symfonia D-dur nr 35 KV 385 „Haffnerowska”

W. A. Mozart – Koncert skrzypcowy A-dur nr 5 KV 219

P. de Saraste – Fantazja nt. opery Carmen G. Bizeta op. 25 (opr. na smyczki: Piotr Wróbel)

Katarzyna Duda jest jedną z najciekawszych osobowości artystycznych w Polsce. Występuje na całym świecie. Krytycy zgodnie określają ją jako artystkę nowego formatu. Podkreśla się wspaniałe połączenie kunsztu muzycznego z olbrzymim temperamentem scenicznym oraz wirtuozerii z wielką wrażliwością muzyczną.

Koncertowała z renomowanymi orkiestrami takimi jak: Orchestre de Chambre de Lausanne, Orquesta Sinfonica de Veracruz, NOSPR, European Union Chamber Orchestra, Orkiestra Kameralna Amadeus w Poznaniu, Orkiestra Filharmonii w Hradec Kralove, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Filharmonii Lwowskiej, Orkiestra Muzyki Nowej, Capella Sankt Petersburg, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Janáček Chamber Orchestra, Neue Ruhr Kammerphilharmonie, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Orquesta Sinfonica del Estado de Mexico, Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą takich dyrygentów jak m. in.: Enrique Batiz, Jesus Lopez-Cobos, Agnieszka Duczmal, Lavard Skou Larsen, Józef Wiłkomirski, Jorge Mester, Dalia Atlas, Monika Wolińska, Tadeusz Wojciechowski, Mykola Dyadyura, Łukasz Borowicz, Michał Klauza.

Występowała wspólnie m. in. z: Kwartetem Camerata, Konstantym Andrzejem Kulką, Waldemarem Malickim, Ryszardem Groblewskim, Michałem Urbaniakiem, Jerzym Dybałem, Janem Staniendą, Piotrem Pławnerem, Krzesimirem Dębskim, Katarzyną Budnik-Gałązką, Januszem Wawrowskim, Marcinem Zdunikiem, Markiem Brachą, Hubertem Salwarowskim, Mariuszem Patyrą, Jakubem Jakowiczem, Rafałem Kwiatkowskim, Andrzejem Lampertem, Edwardem Wolaninem. Koncert „Violin Summit”, w którym artystka wystąpiła obok Konstantego Kulki, Krzesimira Dębskiego i Michała Urbaniaka otrzymał najwyższe wyróżnienie w województwie pomorskim – Pomorską Nagrodę Artystyczną Gryf 2003 w kategorii „Wydarzenie Artystyczne”.

Współpracuje stale z orkiestrą Warsaw Camerata i jej szefem artystycznym – Pawłem Kosem-Nowickim. Wystąpiła w tak prestiżowych salach jak m. in. Lincoln Center i Carnegie Hall w Nowym Jorku – inaugurując międzynarodowy festiwal „Chopin & Friends”, w Filharmonii Narodowej w Warszawie, w Sali Rossiniego w Padwie, Kawai Omotesando Hall w Tokio oraz dwukrotnie w Concertgebouw w Amsterdamie. Podczas amsterdamskiego debiutu towarzyszyła jej znakomita pianistka – Ewa Pobłocka. Wszystkie te koncerty zostały entuzjastycznie przyjęte przez publiczność i krytyków muzycznych.

Jej wykonania były transmitowane przez wiele stacji telewizyjnych i radiowych, m. in.: Radio Suisse Romande, Polskie Radio i Telewizję Polską, rozgłośnie telewizyjne w Holandii, Meksyku, Francji, Niemczech i Rosji.

Posiada rozległy i różnorodny repertuar zawierający dzieła od baroku po muzykę współczesną. Na zamówienie artystki oraz Śląskiego Towarzystwa Muzycznego i Orkiestry Muzyki Nowej w Katowicach powstały dwa koncerty skrzypcowe skomponowane przez znakomitych twórców – Agatę Zubel i Macieja Zielińskiego. Oba dzieła dedykowane są Katarzynie Dudzie oraz OMN i jej szefowi artystycznemu – Szymonowi Bywalcowi.

Katarzyna Duda była nominowana do nagrody „Paszport” tygodnika „Polityka”, a także do Nagrody Polskich Melomanów w kategorii „Klasyczny Instrumentalista Roku”. Artystka jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Tibora Vargi w Sion w Szwajcarii oraz Międzynarodowego Konkursu na Skrzypce Solo Tadeusza Wrońskiego w Warszawie. Na konkursie Tibora Vargi zdobyła również nagrodę specjalną „Prix Mozart” za najlepsze wykonanie koncertu skrzypcowego W.A. Mozarta. Katarzyna Duda uczyła się początkowo u prof. Magdaleny Rezler-Niesiołowskiej, następnie studia odbywała w mistrzowskiej klasie skrzypcowej Maestro Tibora Vargi w Ecole Supérieure de Musique w Sion w Szwajcarii. Dyplom Akademii Muzycznej w Warszawie uzyskała eksternistycznie pracując pod opieką prof. Jana Staniendy.

Wielokrotna zdobywczyni nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach dla młodych skrzypków. Na XVII Ogólnopolskim Tygodniu Talentów decyzją krytyków muzycznych została objęta ogólnopolską promocją. Stypendystka m. in. Interlochen Academy of Arts w USA. Jej pierwsza płyta pod tytułem „Le Streghe”, którą artystka nagrała z pianistą Waldemarem Malickim (DUX), z repertuarem wirtuozowskim na skrzypce z towarzyszeniem fortepianu, otrzymała entuzjastyczne recenzje w mediach i została nominowana do nagrody Związku Producentów Audio Video – FRYDERYK '2000, jako jedyna płyta z udziałem skrzypiec solo. Sukces ten zainspirował skrzypaczkę do nagrania jeszcze jednego krążka z przebojami wirtuozowskiej muzyki na skrzypce – „Le Streghe 2” – ale tym razem z towarzyszeniem orkiestry. W nagraniu tym artystce towarzyszyła Wrocławska Orkiestra Kameralna „Wratislavia” pod batutą Jana Staniendy (DUX). Również i ta płyta uzyskała nominację do nagrody FRYDERYK '2001.

Artystka nagrała także płytę z muzyką skrzypcową Tadeusza Paciorkiewicza (między innymi z pianistą Edwardem Wolaninem, Acte Prealable) oraz Andrzeja Nikodemowicza (z pianistką Agnieszką Schulz-Brzyską, DUX). Katarzyna Duda zakończyła również nagrywanie materiału do swojego najnowszego krążka z towarzyszeniem gitarzysty Waldemara Gromolaka; na płycie tej usłyszeć będzie można gościnnie, jedną z najbardziej wybitnych i wszechstronnych polskich wokalistek – Annę Marię Jopek w utworach aranżowanych przez Krzysztofa Herdzina.

W naszym konkursie można wygrać zaproszenie dla 2 osób na koncert Katarzyny Dudy w Suwałkach. Wystarczy do 9 września do godz. 20.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: W którym roku Katarzyna Duda była nominowana do nagrody „Paszport” tygodnika „Polityka”? Zwycięzcę wylosujemy. Zaproszenie wygrywa Andrzej Wierzchowski.

Filharmonia Suwałk: koncert „Czar smyczka” z udziałem Katarzyny Dudy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj