Objazdowy Teatr Polska znów w Suwałkach. Odbierz bilety

0
321

Na scenie Suwalskiego Ośrodka Kultury… i to już w najbliższy czwartek, 12 września aktorzy Grupy Coincidentia oraz łódzkiego Teatru Pinokio pokażą fenomenalny spektakl „Don Kichot” w reżyserii Konrada Dworakowskiego.

Przedstawienie wielokrotnie nagradzane za reżyserię, scenografię i aktorstwo, nominowane do najważniejszego wydarzenia 2018 roku, znakomicie oddaje ducha epoki Cervantesa, udanie wkomponowując przesłanie dla świata współczesnego. „Godna malarskiego pędzla” zachwycająca scenografia, od której, jak twierdzą recenzenci, trudno oderwać wzrok – m.in. kilka ton piasku i naturalnej wielkości figura konia, niezwykle barwne postaci i trzy, a może nawet cztery opowieści.

Bohaterem pierwszej jest szlachetny Don Kichot, brodzący w piasku błędny rycerz. Drugą snuje wierny giermek Sancho Pansa, z lojalnością poddający się urojeniom swojego rycerza. I wreszcie ona – tajemnicza Dulcynea, wielka miłość Don Kichota. Czwarta opowieść to my, widzowie śledzący poczynania bohaterów na scenie i próbujący znaleźć odpowiedzi na pytania: czy błędne rycerstwo ma jakikolwiek sens we współczesnej rzeczywistości? Czy cenimy umiejętność i odwagę rozbijania zastanych, skostniałych, ograniczających nas reguł?

„Don Kichot” w Suwalskim Ośrodku Kultury w czwartek, 12 września 2019 o godz. 19.00, w Sali im. A. Wajdy. Wstęp wolny! Wejściówki dostępne w kasie SOK od 9 września od godz. 16:00.

Spektaklowi towarzyszy nieodpłatny warsztat edukacyjny dla młodzieży. Zgłoszenia: promocja@soksuwalki.eu. Uwaga! Liczba miejsc ograniczona!

Z recenzji: Bez względu jak odczytamy “Don Kichota” Konrada Dworakowskiego, spektakl daje okazję do spotkania z zajmującym współczesnym teatrem: bogatym, wielotworzywowym i fascynującym. Brawo Konrad Dworakowski, dziś czy nie najciekawszy polski reżyser aktorskiego teatru ożywionej materii, brawo Grupa Coincidentia, brawo wszyscy współtwórcy i uczestnicy tego teatralnego wydarzenia! (Don Kichot 2018, Marek Waszkiel) Don Kichot otwiera przed widzami łódzkiego Pinokia – podobnie jak przed swoim giermkiem – inny, nieznany i na co dzień nieosiągalny świat. To świat wielkich słów, choć brzmią one częściej jak puste frazesy, i wielkich czynów, choć te stają się swoją własną karykaturą. To wreszcie świat jakiegoś bogactwa – materialnego i duchowego zarazem, choć jest to bogactwo (zupełnie jak rynsztunek Don Kichota) złożone z resztek, co zdradza raczej uzurpatorskie skłonności bohatera niż szczerość jego intencji. W tym świecie obiecuje się to, czego spełnienie jest niemożliwe, przez co świat ten staje się jedynie fantazmatem, i to momentami dość żałosnym. (Monika Wąsik www.teatr-pismo.pl)

„Don Kichot” to pierwszy z dwóch spektakli prezentowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury w ramach programu Teatr Polska. W listopadzie na deskach Sali im. A. Wajdy zobaczymy produkcję olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza zatytułowaną „Jeremi się ogarnia. LOL”. Spektakl dla młodzieży i dorosłych, dzieci i rodziców, traktujący o uzależnieniu od Internetu. Wyraziste postacie, dynamiczna muzyka, wartkie dialogi. Do tego niezręczne sytuacje w szkole, niechciane rozmowy z rodzicami i pierwsze dramaty miłosne. Wszystko, co widzowie lubią oglądać u innych, a czego nie chcą przeżywać sami. Przynajmniej „w realu”. Więcej informacji na stronie Suwalskiego Ośrodka Kultury ( www.soksuwalki.eu).

Dodaj komentarz