Reklama

Pierwsze wnioski o 500 + dla osób niesamodzielnych wpłynęły już do ZUS

Data:

- Reklama -

716 osób z województwa podlaskiego złożyło już wniosek o dodatkowe pieniądze z ZUS. Od 1 października Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie rozpatrywanie wniosków o tzw. świadczenie 500 plus dla osób niesamodzielnych.

W pierwszych dwóch miesiącach obowiązywania ustawy ZUS będzie miał nie 30, lecz 60 dni na rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji.

– Zakład opracował formularz wniosku (ESUN), który jest dostępny na stronie internetowej oraz na salach obsługi klientów. Nasi doradcy pomogą w wypełnieniu wniosku. Pamiętajmy też o zebraniu wszystkich dokumentów związanych z naszym stanem zdrowia – mówi Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Zainteresowanie 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji jest duże. Klienci przychodzą do ZUS-u i pytają m.in. o to, czy orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności uprawnia do świadczenia. Odpowiedź brzmi nie, ponieważ orzeczenie to nie jest dokumentem równoważnym z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Dokumentem potwierdzającym niezdolność do samodzielnej egzystencji na podstawie, którego ZUS może ustalić prawo do świadczenia uzupełniającego, jest: orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji, orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji, orzeczenie o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji albo wydane (przed 1 września 1997 r.) przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów – jeśli nie upłynął okres, na jaki orzeczono inwalidztwo.

Osoby, które nie mają orzeczenia potwierdzającego niezdolność do samodzielnej egzystencji albo upłynął okres, na który zostało ono wydane, do wniosku muszą dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku (druk OL-9) oraz – jeśli posiadają – dokumentację medyczną i inne dokumenty, które mają znaczenie przy orzekaniu o niezdolności do samodzielnej egzystencji np. kartę badania profilaktycznego, dokumentację rehabilitacji leczniczej lub zawodowej, orzeczenie o znacznym stopniu niepełnoprawności.

– Co ważne, orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji muszą mieć także seniorzy, którzy ukończyli 75. rok życia i z powodu wieku ZUS przyznał im z urzędu dodatek pielęgnacyjny – wyjaśnia Katarzyna Krupicka.

Z ponad 26 tys. wszystkich osób, które w województwie podlaskim mogą ubiegać się o świadczenie do osób niesamodzielnych, jedynie 5,4 tys. ma orzeczoną niezdolność do samodzielnej egzystencji, a 15,5 tys. to nestorzy w wieku 75 i więcej lat, którzy potencjalnie mogą wystąpić o wydanie takiego orzeczenia.

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

2,7 mld zł ZUS przekazał już rodzicom na nowy okres 500 plus

21 czerwca Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelał kolejne środki w...

Od nowego roku ZUS zajmie się obsługą programu Rodzina 500 plus

Już od 1 stycznia 2022 roku ZUS zacznie przyjmować...
%d bloggers like this: