Reklama

Podlascy Terytorialsi otrzymają sztandar z rąk Prezydenta RP

Data:

- Reklama -

Pułkownik Sławomir Kocanowski w piątek, 27 września odbierze z rąk zwierzchnika Sił Zbrojnych, Prezydenta RP Andrzeja Dudy, sztandar 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław”. Dzień później, w Białymstoku, podlascy Terytorialsi złożą pierwszą przysięgę na nowy sztandar.

Uroczystość wręczenia sztandaru 1 Podlaskiej Brygadzie OT odbędzie się w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza – w 80. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego oraz w dniu Święta Wojsk Obrony Terytorialnej.

Sztandar z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy w asyście rodziców chrzestnych, pododdziałów honorowych oraz fundatorów sztandaru odbierze dowódca brygady płk Sławomir Kocanowski.

Ojcem chrzestnym sztandaru jest Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, a matką chrzestną wnuczka gen. bryg. Władysława Liniarskiego, Pani Grażyna Sibilska.

Symbolika sztandaru 1PBOT

Sztandar jest znakiem jednostki wojskowej, jest on symbolem sławy wojennej i tradycji oraz wierności, honoru i męstwa, których Ojczyzna wymaga od swych żołnierzy. Obowiązkiem żołnierza jest bronić i strzec sztandaru jednostki wojskowej, w razie utraty sztandaru wskutek słabości ducha bojowego, jednostka ulega rozformowaniu.

Płatem sztandaru jest tkanina biała w kształcie kwadratu, po której obu stronach znajduje się krzyż kawalerski wykonany z tkaniny czerwonej. Barwy sztandaru są białe i czerwone, ustalone dla barw Rzeczypospolitej Polskiej. Jeden bok sztandaru wszyty jest w białą skórę przymocowaną do drzewca siedmioma gwoździami z białego metalu po każdej stronie płata (drzewca). Boki sztandaru, z wyjątkiem boku przytwierdzonego do drzewca, są obszyte frędzlą złotą.

Na stronie głównej płata, pośrodku krzyża kawalerskiego w czerwonym kręgu znajdują się dwie gałązki wawrzynu, ułożone w kształcie wieńca otwartego w górnej części, haftowane złotym szychem. Pośrodku wieńca jest umieszczony wizerunek orła białego, z głową zwróconą do drzewca, haftowany srebrnym szachem; korona, dziób i szpony orła są haftowane złotym szychem.

Pomiędzy ramionami krzyża kawaleryjskiego, w rogach płata, są umieszczone wieńce wawrzynu oraz w ich polach liczba „1” – numer Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej – haftowana złotym szychem.

Na stronie odwrotnej płata, pośrodku krzyża kawaleryjskiego, znajduje się wieniec, taki jak na stronie głównej, w środku którego jest umieszczony w trzech wierszach napis „BÓG HONOR OJCZYZNA”, haftowany złotym szychem. Pomiędzy ramionami krzyża, w rogach płata, są umieszczone wieńce wawrzynu, takie jak na stronie głównej, a w ich polach umieszczone są symbole związane z jednostką wojskową oraz symbole (herby) nawiązujące do tradycji brygady.

W górnym prawym rogu płata sztandaru umieszczono Herb Województwa Podlaskiego, który jest symbolem rejonu odpowiedzialności Brygady, jakim jest województwo podlaskie.

W górnym lewym rogu płatu sztandaru umieszczone są litery „WL” czyli inicjały gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław”, komendanta Okręgu Białystok Armii Krajowej – patrona brygady.

W dolnym prawym rogu płata sztandaru umieszczono ryngraf Matki Boskiej Ostrobramskiej na tle orła w koronie. Ryngraf ten symbolizuje żołnierzy AK działających najpierw na Kresach, a później na Białostocczyźnie.

W dolnym lewym rogu płata sztandaru umieszczona jest odznaka pamiątkowa 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Głowica sztandaru składa się z orła i podstawy. Na przedniej ścianie podstawy umieszczony jest skrót nazwy jednostki – 1 PBOT. Wewnątrz podstawy jest umieszczony zminiaturyzowany akt nadania sztandaru.

Na drzewcu sztandaru umieszczonych zostało 14 gwoździ honorowych należących do przedstawicieli środowiska rządowego, samorządowego, wojskowego oraz fundatorów i rodziców chrzestnych sztandaru oraz 10 gwoździ pamiątkowych.

W skład Społecznego Komitetu Fundatorów Sztandaru weszli: Wojewoda Podlaski, wnuczka gen. bryg. Władysława Liniarskiego, prezes Okręgu Białystok Światowego Związku Żołnierzy AK, Podlaski Kurator Oświaty, prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP, dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku, przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”, Komendant Chorągwi Białostockiej ZHP oraz Komendantka Północno-Wschodniego Namiestnictwa Harcerek ZHR.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Policja szkoli Terytorialsów służących na granicy

W związku z obecną sytuacją na granicy polsko -...

Ruszyła certyfikacja Wojsk Obrony Terytorialnej

Po raz pierwszy w historii naszej armii certyfikację przejdzie...

Terytorialsi zaangażowani w suwalski epizod Sarex 24

Wczoraj na terenie naszego województwa odbyły się kolejne działania...

Podlaska Brygada WOT bierze udział w Sarex 24

Na terenie naszego województwa realizowane są działania w ramach...