Sukces tancerki w Szczecinie

0
81

W dniach 5-8 września w Filharmonii Szczecińskiej odbywał się Turniej Muzyków Prawdziwych. W tegorocznej edycji wzięło udział 50 występujących z całej Polski. W kategorii par tanecznych w tym roku pojawiła się reprezentantka naszego regionu – Magdalena Balewicz.

Wraz z Pawłem Warownym para pomyślnie przeszła trzy etapy konkursu i znalazła się w trójce najlepszych Turnieju Tańca. Suwalsko-lubelska para taneczna zakończyła Turniej na wysokim 2. miejscu.

Uczestnicy Turnieju mieli za zadanie zatańczyć polkę, oberka i walczyka oraz tańce niespodzianki, które należało rozpoznać i odpowiednio zinterpretować (w tym roku były to: kujawiak, wiwat, tango). Jury oceniało: umiejętności taneczne, muzykalność, poczucie rytmu, dynamikę tańca, umiejętność wykorzystania tradycyjnych kroków i figur tanecznych, styl i charakter tańca, prezencję oraz wyraz artystyczny tancerzy, umiejętność spontanicznego improwizowania w tańcu.

Występy uczestników oceniało jury w składzie: Bartłomiej Mieszczak, Sławomir Pawliński i Piotr Zgorzelski. Rywalizującym parom przygrywały: Kapela Romana Wojciechowskiego oraz WoWaKin Trio.

Więcej informacji o Turnieju Muzyków Prawdziwych na stronie
www.turniej.filharmonia.szczecin.pl

Magdalena Balewicz – pochodząca z Mikołajewa (gmina Krasnopol) śpiewaczka i tancerka, studentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie w Białymstoku, absolwentka Politechniki Białostockiej, stypendystka Rektora Politechniki Białostockiej. Uczennica śpiewaka Marcina Lićwinko, bębnistka w kapeli Kanka Franka, członkini grupy śpiewaczej Makowska/Kozłowska/Balewicz. Brała udział w nagraniach płyty DVD Tańce dawnej Suwalszczyzny. Występowała w wielu miejscach w Polsce i zagranicą (m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru “Skamba Skamba Kankliai” w Wilnie, Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, Ogólnopolskim Festiwalu Folkloru Polskiego “Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej, Suwalskim Jarmarku Folkloru, 53. Tygodniu Kultury Beskidzkiej, festiwalu Wszystkie Mazurki Świata w Warszawie).

Paweł Warowny (Nowa Dąbia, województwo lubelskie) – folklorysta, instruktor tańca ludowego, kulturoznawca, założyciel i kierownik ludowych zespołów śpiewaczych, tanecznych i obrzędowych, miłośnik polskiej kultury ludowej, zwłaszcza swojego regionu, czyli południowej części Mazowsza Leśnego. Kierownik artystyczny i pomysłodawca Festiwalu Tradycji Ludowych U zbiegu rzek w Stężycy. 

Fot. źródło: uczestnicy

Dodaj komentarz