Reklama

W raporcie o służbach mundurowych poseł Jarosław Zieliński „niesławnym bohaterem” (wideo)?

Data:

- Reklama -

Raport na temat nieprawidłowości w służbach mundurowych dotyczy okresu od 1 października 2018 a 4 września 2019 roku. W tym czasie Bożena Kamińska z PO otrzymała ponad 200 zgłoszeń – większość z nich nie jest wcale anonimowa, co zarzucano posłance. – Jednym z głównych, a jednocześnie niesławnych bohaterów stał się wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński – twierdzi Kamińska.

Zgłoszenia, które dotarły do posłanki Bożeny Kamińskiej pochodzą z 45 miast w Polsce – z 16 województw. Posłanka pokusiła się również o analizę reakcji na jej interpelacje – większość z nich nie doczekała się odpowiedzi, a zgłoszenia spraw do prokuratur nie przyniosły rezultatów. Światła dziennego nie ujrzał również raport NIK z z 10 jednostek – komend policji z woj. podlaskiego. 

– Po analizie przesłanych dokumentów, zgłoszeń i próśb nasuwa się wiele wniosków, które każą przypuszczać, że w służbach mundurowych, mówiąc kolokwialnie, nie dzieje się najlepiej. Smutne a zarazem zastanawiające jest to, że wśród wszystkich zawiadomień największą grupę stanowią te, które zawierają informacje o przekraczaniu uprawnień przez przełożonych, nadużywaniu stanowisk służbowych a także molestowaniu, mobbingu i
korupcji. Znamiennym jest również fakt, że często te informacje nie dotyczą jedynie bezpośrednich przełożonych a sięgają poziomu komend wojewódzkich, brygad czy nawet szczebla ministerialnego – czytamy w raporcie. 

Jak wynika z przygotowanego przez biuro poselskie Kamińskiej dokumentu – głównym, a jednocześnie niesławnym bohaterem zgłoszeń stał się wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński.

– Przypisuje mu się już nie tylko słynne confetti czy używane samochody dla komend, ale również wiele innych spraw, które mają wpływ na funkcjonowanie jednostek i warunki służby funkcjonariuszy. Powtarzające się kwestie zmuszania do uczestniczenia w mszach czy uroczystościach kościelnych, zmuszanie do wykonywania zadań wykraczających poza zakres obowiązków, przedmiotowe traktowanie służb i decydowanie na jakie uroczystości mogą, a na jakie nie mogą chodzić to tylko niektóre z wspominanych spraw. Dochodzą do tego oskarżenia o to, że służby traktowane są jak „prywatny folwark” ministra, a wobec ludzi stosuje się psychiczną presję dotyczącą na przykład odchodzenia na emeryturę – pisze autorka raportu.

Jarosław Zieliński z PiS, którego raport bezpośrednio dotyczy, wielokrotnie zaznaczał, że wszelkie zarzuty są wyłącznie atakiem politycznym.

Raport można przeczytać poniżej:

Raport ws. nieprawidłowości w służbach mundurowych

Raport ws. nieprawidłowości w służbach mundurowych.Briefing prasowy z udziałem: Bożena Kamińska, Tomasz Siemoniak, Norbert Kościesza, Wojciech Fiłonowicz.

Opublikowany przez Platforma News Środa, 11 września 2019

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane