Niejeden ojciec rodziny chciałby powiedzieć z dumą, że zbudował dom własnymi rękami. „Postawiłem dom z paczki” może nie brzmi już tak dumnie, za to oszczędza czas i nerwy.

Artykuł partnera.

Zgodnie z popularnym powiedzeniem prawdziwy mężczyzna powinien zbudować dom, posadzić drzewo i spłodzić syna. O ile zasady dotyczące dwóch ostatnich są dość jasne, to budowa domu może rodzić wiele wątpliwości.

Czas, czas i jeszcze raz pieniądze

Prace budowlane, a nawet „tylko” nadzorowanie podwykonawców, to ogromny wysiłek. Logistyka jest jeszcze trudniejsza, gdy dom budujemy daleko od aktualnego miejsca zamieszkania. Jeśli więc zależy nam na szybkim wprowadzeniu się do nowego lokum, warto zainteresować się domami z paczki. Stawia się je na działce z gotowych prefabrykatów przestrzennych (domy modułowe) lub wielkoformatowych (całe ściany lub ich duże fragmenty). Pozornie są one droższe od tradycyjnych. Jeśli jednak uwzględnimy koszty dojazdów, równoległego utrzymywania innego mieszkania przez kilka lat, a wreszcie czas, którego nikt nam nie zwróci, ten rachunek nie jest już taki prosty.

Sztuka budowania kompromisu

Jeśli od lat mamy w głowie projekt wymarzonego domu, technologie modułowe mogą nas rozczarować. Musimy wybrać jeden z proponowanych projektów, bez możliwości dokonywania w nim większych zmian. Dobrym kompromisem mogą natomiast okazać się domy z prefabrykatów wielkoformatowych. Dają one więcej możliwości personalizacji. Niektóre firmy wykonują też domy według projektu klienta, przystosowanego pod tę technologię budowlaną.

Kwestie fundamentalne

Inwestorzy najczęściej obawiają się o jakość. Wielu takie budynki kojarzą się z pachnącymi wilgocią letniskowymi domkami z dykty. W rzeczywistości powstające w wyspecjalizowanych fabrykach moduły wykonywane są starannie, precyzyjnie i z certyfikowanych materiałów. W przypadku domów z prefabrykatów wielkoformatowych głównym elementem, który może negatywnie wpłynąć na trwałość budynku, są fundamenty. Te musimy przygotować wcześniej we własnym zakresie, ściśle według specyfikacji producenta. W przeciwnym razie nie zagwarantuje on odpowiedniej jakości i bezpieczeństwa budynku. Problemu tego nie będziemy mieli w przypadku domów modułowych, które stawiane są bez fundamentów.

Jeśli więc bardziej niż proces budowy interesuje nas możliwość szybkiego wprowadzenia się do własnego domu, warto zainteresować się alternatywnymi metodami.

Więcej o tym, czy warto zdecydować się na domy z paczki znajdziecie na OcieplamyZycie.pl: https://ocieplamyzycie.pl/budowa/domy-z-paczki-czy-ma-to-sens/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj