De Mono zagra dla niepełnosprawnych

0
144

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Suwałkach oraz Gmina Suwałki i SOK zapraszają na koncert zespołu De Mono. Środki ze sprzedaży biletów zostaną przeznaczone na rozbudowę Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Brodzie Nowym.

Koncert charytatywny De Mono odbędzie się w piątek, 25 października o godz. 19:00 w Suwalskim Ośrodku Kultury. Bilety w cenie: 55, 70, 80, 90 i 100 zł można kupić w kasie SOK.

Zespół De Mono ma swoje źródło w Mono – zespole założonym w 1984 r. przez gitarzystę Marka Kościkiewicza, basistę Piotra Kubiaczyka i perkusistę Dariusza Krupicza. W 1987 do zespołu dołączyli gitarzysta Jacek Perkowski, saksofonista Robert Chojnacki i wokalista Andrzej Krzywy. Wszyscy członkowie zgodnie ustalili, że nowy skład to nowy początek i potrzebna jest nowa nazwa i nowe utwory. Została przyjęta propozycja Marka De Mono. Marek Kościkiewicz, znany już wtedy jako zdolny kompozytor i twórca przebojów, napisał teksty, wspólnie z resztą zespołu skomponował nowe utwory i po kilku miesiącach prób zespół dał swój pierwszy koncert w Warszawie. Debiutancka płyta De Mono – “Kochać Inaczej”, ukazała się w 1989 r. Album zdobył szereg nagród i wyróżnień. Tytułowy utwór był notowany na Liście przebojów Programu Trzeciego przez ponad rok i stał się polskim evergreenem. De Mono zyskało wtedy tytuł zespołu roku, a piosenka „Kochać inaczej” – przeboju roku. Kolejny album, wydany w 1990, „Oh Yeah!” to nowe hity: „Moje miasto nocą” i „Zostańmy sami”. Zespół zaczął być zapraszany na największe festiwale w Polsce, m.in w Opolu i Sopocie i zagranicą, m.in. w Stanach Zjednoczonych. W 1992 roku De Mono wydała swój najpopularniejszy album „Stop”. Znalazły się na nim takie hity jak: „Znów jesteś ze mną”, „Statki na niebie” i „Ostatni pocałunek”. Kolejny album „Abrasax” (1994) szybko zyskał status złotej płyty. To z niego pochodzą przeboje „Kamień i aksamit” i „Zaklęci w tańcu”. Płyty „Stop” i Abrasax” zdobyły wiele nagród, a ich popularność zaowocowała nagrodą Fryderyka w kategorii Najlepszy Kompozytor dla Marka Kościkiewicza w 1994r. Wtedy też De Mono jako pierwszy polski wykonawca zdobył nagrodę MTV w kategorii Local Hero. W 1999 roku zespół De Mono wydał płytę „Play”, z której pochodzi utwór „Kim naprawdę jesteś”. Piosenka trafia do filmu Macieja Dutkiewicza ,,Fuks”, a jej autor Marek Kościkiewicz skomponował całą muzykę do filmu. Multimedialny album „Play” zawierał, oprócz muzyki, niepublikowane wcześniej zdjęcia i teledyski. W 2001 roku ukazał się album „De Luxe” – ostatni nagrany w oryginalnym składzie w premierowymi utworami. Podobnie, jak poprzednie, albumu został wyprodukowany przez Marka Kościkiewicza i Wojtka Wójcickiego. To z niego pochodzą utwory „Tamtego lata”, „Żyj tylko chwilą”. Na „De Luxe” znalazł się również utwór „Poznaj Siebie”, napisany dla programu Big Brother. Po wydaniu płyty „De Best” w 2004 roku zespół opuścił Andrzej Krzywy. W kolejnych latach w zespole pojawili się nowi wokaliści: Rafał Brzozowski, Antek Smykiewicz, Michał Karpacki, a ostatecznie – Tomasz Korpanty.

Skład De Mono: Tomasz Korpanty – wokal Marek Kościkiewicz – gitara Robert Chojnacki – saksofon Wojtek Wojcicki – klawisze Darek Krupicz – perkusja Łukasz Przesmycki – gitara basowa

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Suwałkach jest niedochodową, pozarządową organizacją rodziców, działającą od ponad 50 lat na rzecz osób niepełnosprawnych. Koło w Suwałkach prowadzi trzy placówki: Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy, Środowiskowy Dom Samopomocy i Zespół Rehabilitacyjno -Terapeutyczny, gdzie z różnych form wsparcia korzysta 78 osób niepełnosprawnych. Placówki działają w budynkach po zlikwidowanych wiejskich szkołach przekazanych w dzierżawę przez Gminę Suwałki i wyremontowane przez Stowarzyszenie w ramach środków pozyskanych z 1% podatku dochodowego, akcji i imprez charytatywnych, zbiórek publicznych, dotacji i darowizn. Istniejące budynki są niewielkie i uniemożliwiają zwiększanie oddziaływań. Wszelkie zebrane środki przeznaczamy na nasze cele statutowe / rozwój działalności rehabilitacyjnej niepełnosprawnych podopiecznych Stowarzyszenia a w tym celu konieczne jest stałe powiększanie bazy lokalowej służącej rehabilitacji .

Koncert charytatywny na rzecz rozbudowy ośrodka w Brodzie Nowym: De Mono w Suwałkach

Dodaj komentarz