Książę i dybuk w DKF “13”

W środę, 9 października o godz. 18.00 w Suwalskim Ośrodku Kultury zostanie zaprezentowany film dokumentalny w reż. Elwiry Niewiert i Piotra Rosołowskiego.

Dokumentalna podróż śladami jednego z najbardziej fascynujących polskich filmowców. Michał Waszyński, rozchwytywany w przedwojennej Warszawie reżyser oraz wpływowa postać europejskiej i amerykańskiej kinematografii. Człowiek, który własne życie zamienił w nieprawdopodobny filmowy scenariusz. Kim naprawdę był Mosze Waks? Cudownym dzieckiem kina, przebiegłym oszustem, czy może człowiekiem, który nieustannie mylił filmową iluzję z rzeczywistością. Ci, którzy mieli szczęście poznać go osobiście, zapamiętali Waszyńskiego jako arystokratę, kłamcę, Żyda – wiecznego tułacza oraz homoseksualistę, który ożenił się z włoską hrabiną. Syn biednego, żydowskiego kowala z Wołynia zmarł w Hiszpanii, jako książę Michele Waszynski – hollywoodzki producent i polski arystokrata na wygnaniu. Był odpowiedzialny za realizację ponad kilkudziesięciu kinowych produkcji, w tym wielu hitów z Sophią Loren i Claudią Cardinale. Jednak tylko jeden film stał się jego prawdziwą obsesją. Był to “Dybuk” – wyreżyserowany przez niego mistyczny dramat oparty na starej żydowskiej legendzie. Odkrywając po latach niebywałą i spektakularną karierę Waszyńskiego wydawać by się mogło, że osiągnął w życiu wszystko,czego pragnął. Jednak jedna rzecz do końca nie dawała mu spokoju. Waszyński przez lata szukał utraconej kopii “Dybuka”, filmu, w którym ukrył swoje największe tajemnice.

W naszym konkursie można wygrać zaproszenie dla 2 osób na pokaz tego filmu. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy do 6 października do godz. 20.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: W jakich okolicznościach zmarł Michał Waszyński? Zwycięzcę wylosujemy. Zaproszenie wygrywa Aneta Wierzchowska.

Pokaz filmu „Książę i dybuk” w cyklu DKF 13 w Suwałkach

Dodaj komentarz