Niezłe Ziółka. We wsi Sobolewo powstała pracownia zielarska

0
130

Od września w Gminnym Ośrodku Kultury w Sobolewie realizowany jest projekt dofinansowany ze środków konkursu „Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. To międzypokoleniowa pracownia zielarska.

W tegorocznej edycji konkursu „Seniorzy w Akcji”, spośród 152 złożonych wniosków komisja wyłoniła 21 projektów, które otrzymały dofinansowanie. Wniosek z Sobolewa jest jedyną inicjatywą z województwa podlaskiego, która otrzymała dotację. Dzięki wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Stowarzyszeniu Inicjatyw Twórczych „ę” w podsuwalskim Sobolewie powstała międzypokoleniowa pracownia zielarska.

W każdy czwartek spotyka się tu kilkunastoosobowa grupa seniorów oraz osób dorosłych aktywnych zawodowo i dzieci. Wspólnie realizują warsztaty, podczas których zgłębiają wiedzę dotyczącą zielarstwa, ziołolecznictwa, zastosowania ziół w kuchni – zarówno w potrawach tradycyjnych, jak i pochodzących z odległych krajów.

W trakcie projektu odbędą się przeróżne, ciekawe spotkania warsztatowe, między innymi poświęcone mydlarstwu, domowej produkcji naturalnych kosmetyków, a także warsztaty plastyczne, podczas których seniorzy nauczą dzieci, jak stworzyć zielnik i ziołową mapę Sobolewa. Realizacja projektu potrwa do końca czerwca 2020 r., aczkolwiek zarówno „Niezłe Ziółka”, jak i pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Krzywem zamierzają rozwijać działalność zielarni, pozyskując środki na jej funkcjonowanie, działalność warsztatową. Planów jest wiele. Może warsztatowicze rozpoczną nawet rodzimą produkcję wyrobów ekologicznych.

Zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są pod numerem telefonu: 519 671 281.

Fot. Uczestnicy i organizatorzy warsztatów

Dodaj komentarz