We wtorek, 8 października suwalską Państwową Wyższą Szkołę Zawodową odwiedził Jacek Żalek, poseł i asystent społeczny premiera Jarosława Gowina, ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Jego wizyta związana była z przyznaniem uczelni wysokiego dofinansowania.

Jacek Żalek podkreślił, że kwota ponad 7,3 mln złotych to wygrana w konkursie Zintegrowane Programy Uczelni na rzecz Rozwoju Regionalnego. Suwalska uczelnia to jedyna PWSZ w regionie, która w tym konkursie uzyskała dofinansowanie.

Jacek Żalek o zastrzyku finansowym dla PWSZ w Suwałkach:

Jak zaznaczyła rektor PWSZ, dr Marta Wiszniewska, suwalska Alma Mater ma wiele potrzeb, a te środki posłużą do wdrożenia wirtualnej rzeczywistości do programu nauczania studentów.

Dr Marta Wiszniewska o planach rozwoju uczelni dzięki pozyskanym środkom:

Jak będą wyglądać studia z wykorzystaniem VR? W specjalnych goglach studenci poczują się jak kryminolodzy, ratownicy medyczni podczas wypadku masowego, ministrowie finansów, czy prokuratorzy. PWSZ w Suwałkach będzie realizowała projekt wyjątkowy w skali całego kraju, który ma dostosować program kształcenia z wykorzystaniem technologii VR (wirtualnej rzeczywistości). To drugi, największy projekt w historii PWSZ (po Centrum Transferu Technologii). W ramach projektu zostanie stworzona, m. in.: INTERAKTYWNA SCENA ZBRODNI (student w ramach zajęć  pozna w praktyce metodologię prowadzenia oględzin miejsca przestępstwa wraz zabezpieczeniem pozostawionych śladów i wykonaniem czynności kryminalistycznych); SYMULACJA WYPADKU MASOWEGO (student wdroży w życie procedury w takich przypadkach: wyszukiwanie rannych, segregacja poszkodowanych, kierowanie śmigłowca na miejsce katastrofy, zachowanie w karetce); INTERAKTYWNA SALA SĄDOWA  (student będzie uczestnikiem postępowania w sali sądowej, będzie wcielał się w rolę uczestników, np. sędziego, mecenasa, protokolanta, oskarżyciela,  czy oskarżonego); GABINET PREZESA BANKU CENTRALNEGO (student wystąpi w roli Prezesa Banku Centralnego lub Ministra Finansów i będzie wybierał poszczególne instrumenty polityki pieniężnej bądź fiskalnej, a następnie widział ich skutki w gospodarce); SYMULATOR EWAKUACJI (student będzie poruszał się w sztucznym tłumie lub wcielał się w rolę osób funkcyjnych. Będą strefy segregacji, punkty zbiórki, punkty pomocy medycznej itp.); SYMULATOR PRZESYŁU INFORMACJI W INTERNECIE (student będzie analizował drogę  jaką pokonuje informacja od nadawcy do odbiorcy w sieci komputerowej. W zasadzie wcieli się w rolę operatora kierującego procesem przesyłania danych).

Wartość całego projektu, pochodzącego z funduszy europejskich to ponad 7,5 mln. złotych.  Wirtualna Rzeczywistość nie jest jednak jedynym jego elementem. Oprócz tego projekt zakłada: dodatkowe, certyfikowane szkolenia dla studentów (np.: ratownik wodny, język migowy, kurs wizażu, makijaż permanentny, audyt energetycznym robot structural analysis); szkolenia kadry dydaktycznej i administracyjnej; wizyty studyjne u pracodawców. Z wszystkich działań łącznie skorzysta ponad 500 osób.

Dodaj komentarz