W dniach 22-23 listopada na ekranie Cinema Lumiere w Suwałkach będzie można zobaczyć Roberta De Niro, Ala Pacino i Joe’a Pesci w nowym filmie Martina Scorsese – “Irlandczyk”. Już teraz warto zarezerwować sobie czas – film trwa 3,5 godziny.

Ta epicka saga przedstawia świat przestępczości zorganizowanej w powojennej Ameryce z perspektywy Franka Sheerana — weterana II wojny światowej, kanciarza i zabójcy na zlecenie, który miał okazję współpracować z najsłynniejszymi kryminalistami stulecia. Akcja filmu toczy się na przestrzeni kilku dekad i ukazuje kulisy jednej z największych nierozwiązanych zagadek w historii USA, jaką było zniknięcie owianego legendą przewodniczącego związków zawodowych Jimmy’ego Hoffy. Obraz zabiera widza w intrygującą podróż po tajnych szlakach przestępczości zorganizowanej, pokazując jej mechanizmy działania, konflikty i powiązania ze światem polityki.

Gdy będąc już siedzącym w wózku inwalidzkim starcem, Frank Sheeran snuje refleksję na temat swego bogatego w kryminalne ekscesy życia, zastanawia się, na ile świadomie uczestniczył w tworzeniu historii drugiej połowy XX wieku, a na ile był jej nic nie znaczącym trybikiem.

THE IRISHMAN (2019)
Ray Ramano (Bill Bufalino ) Al Pacino (Jimmy Hoffa) and Robert De Niro (Frank Sheeran)

Szkatułkowa konstrukcja opowieści Irlandczyka nie jest zbyt oryginalna, ale Scorsese robi z niej bardzo naturalny użytek. Nie sili się na szybkie cięcia, efekciarskie momenty, nie pędzi na łeb na szyję z rozwijającą się akcją, nie nie skacze szalenie z jednej opowieści do drugiej. Filmowi bliżej Wiekowi niewinności czy nawet wybitnemu Milczeniu, niż Kasynu, choć wyrasta z tej samej materii, co Chłopcy z ferajny. Znakomitą pracę wykonała Thelma Schoonmaker, montażystka produkcji, dzięki której nie gubimy się ani na chwilę w tej monstrualnej w proporcjach opowieści, wielości wątków i postaci. Radek Folta, MoviesRoom, fragment recenzji

W naszym konkursie można wygrać 2 pojedyncze bilet na dowolny (w dniu 22 lub 23 listopada) pokaz filmu IRLANDCZYK w Cinema Lumiere w Suwałkach. Wystarczy do 17 listopada do godz. 20.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: Jaki związek miał Frank Sheeran z zabójstwem prezydenta Kennedy’ego (według tego, co sam twierdził)? Zwycięzców wylosujemy. Bilety wygrywają: Adam Lutyński i Bogdan Osewski.

Dodaj komentarz