Zbiory Działu Sztuki Muzeum Okręgowego w Suwałkach  wzbogaciły się o cenny i interesujący obraz. Jest to dzieło Ludwika Kurelli (1834–1902), W małym miasteczku.

Artysta przebywał przez blisko 40 lat w Monachium. Znajdował się w centrum tamtejszego polskiego środowiska artystycznego. Przyjaźnił się z Józefem Brandtem, Aleksandrem i Maksymilianem Gierymskim,  Juliuszem i Wojciechem Kossakami. Ulubionym motywem jego malarstwa były wiejskie sceny rodzajowe. Malował także portrety, pejzaże oraz kompozycje inspirowane poezją Adama Mickiewicza.

Wiele jego obrazów znajduje się w polskich i europejskich kolekcjach prywatnych oraz w kilku najważniejszych  zbiorach muzealnych, jak kolekcje Muzeum Narodowego w Warszawie, Poznaniu, Kielcach i we Lwowskiej Galerii Obrazów.


W małym miasteczku, syg. l. d. Lud. Kurella/München, olej, płótno, 66,5 x 118 cm

Zakup dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Nabycie dzieła do suwalskiej kolekcji muzealnej możliwe było dzięki dofinansowaniu udzielonemu przez Urząd Miejski w Suwałkach.

Zakup obrazu Ludwika Kurelli wsparli finansowo sponsorzy: SanPlast Spółka Akcyjna, Strzelno, Inwestor Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA, Sopocki Dom Aukcyjny,  Nadleśnictwo w Suwałkach, Hotel Loft w Suwałkach, Makonline Ubezpieczenia Sp. z o.o., Warszawa oraz sponsorzy, którzy pragnęli zachować anonimowość.

Obraz uzupełnia zbiory malarstwa monachijskiego prezentowane na stałej galerii muzealnej, będącej naturalną kontynuacją wystawy poświęconej życiu i twórczości Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Dotychczasowe zakupy, pozyskane depozyty i dzieła z suwalskiej kolekcji tworzą bogaty obraz dorobku polskich monachijczyków. W małym miasteczku Ludwika Kurelli jest jej cennym uzupełnieniem.

Ludwik Kurella (1834–1902) urodził się w warszawskiej rodzinie mieszczan. Uczył się w Szkole Sztuk Pięknych,  w 1857 roku wyjechał do Drezna, gdzie podjął naukę na Akademii Sztuk Pięknych. Zwiedził Europę, odwiedzając m.in.: Paryż, Berlin, Antwerpię. W 1861 roku kontynuował  studia na królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. W 1863  roku powrócił do kraju i wziął udział w powstaniu styczniowym, rok później był znowu w stolicy Bawarii, gdzie pozostał do 1900 roku. Uczestniczył w życiu międzynarodowego środowiska artystycznego. Przyjaźnił się z Juliuszem i Wojciechem Kossakami, Józefem Brandtem, Maksymilianem i Aleksandrem Gierymskimi, Władysławem Czachórskim i innymi. Brał udział w monachijskich i europejskich wystawach, wysyłał swoje obrazy do kraju. Sprzedawał dużo dla niemieckich i amerykańskich miłośników sztuki. Cieszył się dużą popularnością. Zaczynał twórczość od malarstwa religijnego. W okresie dojrzałym tworzył sceny rodzajowe, nawiązujące do rodzimej kulturyi tradycji, sięgał po tematy historyczne i literackie, np. zaczerpnięte z dzieł Adama Mickiewicza. Rzadziej tworzył pejzaże czy portrety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj