W grudniu miło jest wrócić do gorącej atmosfery festiwalu w Gdyni, obejrzeć głośne filmy, które zdobyły uznanie widzów i jurorów, spotkać się z innymi miłośnikami dobrego kina. Tę tradycję kultywuje od lat augustowski DKF Kinochłon. Trzydniowa impreza rozpocznie się w połowie grudnia, a oprócz wartych uwagi obrazów stałym elementem przeglądu są spotkania z gośćmi – znawcami kina oraz ludźmi filmu.

Na początek przeglądu, 15 grudnia, film nagrodzony pięcioma Złotymi Lwami – za najlepszą pierwszoplanową rolę męską (dla Dawida Ogrodnika), najlepszą charakteryzację (Jolanta Dańda), najlepszą muzykę – dla Leszka Możdżera, za najlepsze kostiumy (Agata Culak) oraz najlepsze zdjęcia (Witold Płóciennik), a także Srebrnymi Lwami za reżyserię, czyli „Ikar. Legenda Mietka Kosza”. Porywająca biografia nietuzinkowego, niezwykle utalentowanego muzyka spodobała się widzom festiwalu, stąd i nagroda publiczności dla najdłużej oklaskiwanego filmu.

Ikar” to portret muzyka, ale i studium samotności, film z genialnymi kreacjami aktorskimi. Znakomita propozycja nie tylko dla fanów jazzu. Warto dodać, że gościem pokazu będzie reżyser filmu, Maciej Pieprzyca, a rozmowę z nim poprowadzi Ola Salwa, dziennikarka i recenzentka filmowa. O filmach pisze dla „Kina” i „Polityki”, jest redaktor naczelną „Polish Film Magazine”.

Drugiego dnia widzowie zobaczą dwa tytuły – krótkometrażowy dramat „Nie zmieniaj tematu” nagrodzony mianem najlepszego filmu w Konkursie Filmów Krótkometrażowych oraz thriller „Supernova” Bartosza Kruhlika, który za ten obraz został uhonorowany Złotymi Lwami za najlepszy debiut reżyserski. Tego wieczoru, czyli 16 grudnia, widzowie będą mogli wziąć udział w quizie wiedzy o polskim filmie, w którym do zdobycia są atrakcyjne nagrody.

Zamknięciem przeglądu będzie prezentacja „Mowy ptaków” Xawerego Żuławskiego, a gościem ostatniego dnia „3xGdynia” będzie odtwarzający główną rolę w tym obrazie Sebastian Fabijański. Film to niejako wspólne dzieło ojca i syna, bo autorem scenariusza jest Andrzej Żuławski – jest zatem swego rodzaju dialogiem między nimi, pokazuje z różnych punktów widzenia naszą polską rzeczywistość, jej bolączki, niedomagania, niebezpieczne siły, które pragną zdominować wszystko…

Filmowe wieczory w ramach „3xGdynia” będą rozpoczynać się o godzinie 18.30. Karnety w cenie 35 zł można nabyć w MDK lub w holu kina na godzinę przed seansami. Pojedynczy bilet kosztuje 15 zł, bilet na dwa wejścia dla uczniów również 15 zł.

Więcej informacji o przeglądzie znaleźć można na stronie http://kinochlon.pl/cykl/3x-gdynia lub uzyskać u organizatora, Bartka Świerkowskiego (tel. 790 228 560).

Przegląd wybranych filmów fabularnych z Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w cyklu 3 x Gdynia w Augustowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj