W warsztacie potrzebne są nie tylko narzędzia, ale również meble. Żeby utrzymać porządek, każdy przedmiot musi mieć swoje miejsce, jednak nie da się tego zaplanować bez odpowiednich mebli. Meble warsztatowe są projektowane specjalnie z myślą o wykorzystywaniu ich w przestrzeniach wydzielonych do majsterkowania i prac ręcznych. Posiadają wiele udogodnień, które usprawnią majsterkowanie, a jednocześnie pomogą nam utrzymać porządek w narzędziach.

Artykuł partnera.

Wybierając meble warsztatowe powinniśmy kierować się przede wszystkim jakością.Odpowiedni dobór materiałów i staranne wykonanie mebli sprawią, że będziemy mogli przez lata korzystać z nich w ciężkich warsztatowych warunkach. Ważne są też różnego rodzaju mechanizmy blokujące i zabezpieczenia, które sprawią, że korzystanie z mebli będzie wygodne, a cały proces majsterkowania uczynią bezpiecznym.

Jakie meble przydadzą nam się w warsztacie? Jaki system porządkowania narzędzi wybrać? Na co zwracać uwagę przy kupowaniu mebli warsztatowych? Gdzie ich w ogóle szukać? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w tym tekście.

Stół warsztatowy

Najważniejszym miejscem w każdym warsztacie jest blat roboczy, czyli miejsce, gdzie będziemy wykonywać większość prac. Decydując się na zakup nowego stołu warsztatowego musimy zwrócić uwagę na wiele rzeczy: od tak oczywistych jak wymiary i materiał, z którego jest wykonany, po możliwość przymocowania stołu do podłogi. Wbrew pozorom taka opcja może się przydać – ustabilizuje ona nasz stół i pozwoli nam na wykonywanie skomplikowanych czynności bez obaw o precyzję.

Tablica warsztatowa

Tablice warsztatowe to mocowane do ściany systemu haczyków i pojemników, dzięki którym możliwe jest uporządkowanie narzędzi i części, które chcemy mieć zawsze pod ręką. Zamontowanie tablicy warsztatowej nad przestrzenią roboczą sprawi, że podczas wykonywania jakichkolwiek napraw podstawowe narzędzia będziemy mieć na wyciągnięcie ręki i nie będziemy zmuszeni odrywać się od pracy, by szukać ich w skrzynkach znajdujących się w innych częściach warsztatu.

Wózek warsztatowy

Wózki warsztatowe można kupić z całym zestawem narzędzi albo bez wyposażenia, by samemu skompletować narzędzia i umieścić je na wózku według własnego uznania. Korzystanie z niego pozwala ustawiać sobie narzędzia i elementy tam, gdzie aktualnie są nam potrzebne – przyda się on zwłaszcza fanom większych projektów, choćby majsterkowania przy samochodach. Wózek warsztatowy powinien posiadać mechanizm blokowania szuflad i pojemników, zapobiegający wysuwaniu się więcej niż jednej szuflady na raz.

Szafa warsztatowa

Jedną z najważniejszych części wyposażenia warsztatu jest system przechowywania. Dobra szafa jest w warsztacie na wagę złota – dzięki niej będziemy w stanie zachować porządek, a przy okazji zmieścimy w warsztacie wszystko, co chcemy. Szafa warsztatowa powinna mieć system regulacji półek, abyśmy mogli ją dostosowywać do potrzeb. Ponadto należy koniecznie sprawdzić maksymalne obciążenie półek i nie przekraczać go, gdyż grozi to uszkodzeniem szafy oraz znajdujących się w niej przedmiotów.

Leave a Reply