To wydarzenie warto zaznaczyć w kalendarzu. W dniach 31 stycznia – 2 lutego Fundacja „Kierunek Ultra” organizuje kolejną edycję trzydniowego festiwalu biegów, filmów i spotkań – pod nazwą Biegun Zimna. Również i w tym roku w programie znalazło się wiele atrakcji.

Impreza składa się z kilku bloków:

W piątek, 31 stycznia o godz. 19.00 odbędzie się bieg nocny, Nocny patrol na dystansie 12,5 km. Ścieżka prowadzi traktem, lasem, szutrem (zero asfaltu), w sąsiedztwie Wigierskiego Parku Narodowego. Start i meta znajdują się w położonym na skraju lasu pensjonacie Sowa w Lipniaku (ok. 10 km od Suwałk). Ognisko rozpoczyna i kończy bieg.

W sobotę, 1 lutego o godz. 10.00 przyjdzie czas na Biegówki na biegunie – bieg narciarski stylem klasycznym o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Suwałki na dystansie 12 lub 4 km (impreza dla małych i „dużych” dzieci). Bieg odbędzie się na trasie Papiernia – na specjalnie przygotowanej do tego pętli.

Również 1 lutego od godz. 13.30 zaplanowane zostały spotkania i projekcje filmowe produkcji prezentowanych podczas Lądek Film Tour, które będzie można obejrzeć w w Hotelu Loft 1898 w Suwałkach.

W niedzielę, 2 lutego o godz. 10.00 rozpocznie się Śnieżna Odyseja – bieg na dystansie 27 km ścieżkami północnej części Wigierskiego Parku Narodowego. Nieodkryte przez wielu miejsca, szczególnie zimą zachwycą wielbicieli sportu i przyrody. Po drodze liczne kemy, moreny, pagórki; będzie też las, szutr, droga. Start i meta w pensjonacie Sowa w Lipniaku.

Fot. źródło: Fundacja Kierunek Ultra

Zaproszeni goście, których będzie można posłuchać podczas spotkań, to:

Patrycja Bereznowska – mistrzyni Badwater, która dystans 135 mil, czyli 217 km (z depresji -85 m na wysokość 2530 m n.p.m.) pokonała w czasie 24:13:24, poprawiając rekord Amerykanki Alyson Venti sprzed 3 lat o godzinę i 40 minut! Zwyciężczyni Spartatlonu, wielokrotna mistrzyni świata i Europy w biegach 24-godzinnych. W mistrzostwach świata w biegu 24-godzinnym w Albi w roku 2019 r. zdobyła brąz, czym potwierdziła, że należy do najlepszych biegaczek ultra świata.

Piotr Hercog – zawodnik Salomon Suunto Team, specjalizujący się w ultramaratonach górskich. Pierwszy zawodnik spoza Rosji, który wygrał ekstremalny Baikal Ice Marathon. Organizator biegów górskich, m.in. Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich, Supermaratonu Gór Stołowych. Od 25 lat uprawia sporty oudorowo – wytrzymałościowe. Uczestnik kilkudziesięciu zawodów multidyscyplinarnych w Polsce i na świecie, m.in. AbuDhabi Adventure Challenge, Adventure Race World Championship, AR Word Series. Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski i zdobywca Pucharów Polski w imprezach na orientację. Uczestnik zagranicznych wyjazdów eksploracyjnych i PZA do jaskiń Austrii, Ukrainy czy Chin. Wspinał się w Tatrach, Alpach i Pamirze. Od 2008 specjalizuje się w biegach górskich ultra, gdzie czołowe miejsca zajmował w takich biegach jak: UTMB, Ultra Trail Majorka, Transvulcania, Gore-Tex Transalpine, TransGranCanaria, UTMF.

Arkadiusz Makowski wraz z Agatą Wilk prowadzą blog Smaczne Podróże, na którego łamach opisują wyjazdy zarówno bliskie, jak i dalekie. Blog powstał w 2015 roku i od tamtego momentu pojawiło się na nim wiele podróżniczych relacji. W ciągu ostatnich kilku lat Arek odwiedził różne zakątki świata takie jak: Nepal, Kirgistan, Filipiny, czy Grenlandię. Odbył też sporo podróży w mniej egzotyczne miejsca takie jak: Hiszpania, Włochy, czy Słowenia. W skrócie; pracuje, podróżuje, prowadzi bloga i do tego w miarę możliwości promuje rodzimy region – Suwalszczyznę. Od pewnego czasu towarzyszy mu Agata Wilk, która jest również zaprawiona w podróżniczych bojach; przez 6 miesięcy podróżowała samotnie po Ameryce Południowej, mieszkała rok na Antarktydzie, kilkukrotnie była na trekingu w Nepalu, odwiedziła Pakistan. Ostatnio wspólnie podróżowali po Indonezji i to właśnie o niej opowiedzą nam na Biegunie Zimna —  będzie to ciepły akcent w zimowy wieczór. Zaprezentują film wideo, a następnie opowiedzą o swojej miesięcznej podróży po wyspie Bali, Flores oraz spotkaniu z największymi jaszczurkami świata w Parku Komodo.

Emilia Ułanowicz – fotograf, jej prace będą obecne na Biegunie Zimna. Jak mówi o sobie: „Robię zdjęcia, bo najzwyczajniej w świecie to lubię i po prostu chcę to robić. Fotografuję od niemal 20 lat. Specjalizuję się w fotografii portretowej i reportażu”.

Spotkania będą przeplatane projekcją filmów w ramach Lądek Tour Festiwal – 3 filmy z Festiwalu Górskiego im A. Zawady:

Spectre Expedition. To the end of the Earth – Najlepszy film o górach wysokich z 2019 r. Niesamowita opowieść o marzeniu trzech kumpli o zdobyciu najodleglejszego szczytu na ziemi – leżącego na Antarktydzie – Spectre. 2000 km, 200 kg, 65 dni, 3 facetów, 1 góra.

Weight of Water – Grand Prix 2019 r. Historia niewidomego sportowca, który postanowił przepłynąć kajakiem Wielki Kanion. Motywacja Erica to pragnienie przeżycia ulotnego tu i teraz, walka ze strachem i niepokojem.

Run Free. The True Story of Caballo Blanco – najlepszy firm o biegach górskich z 2015 r. Dokument o życiu legendarnego biegacza Micah True, czyli Caballo Blanco (Biały Koń), pochodzącego z tajemniczego plemienia Indian Tarahumara, który był jednym z bohaterów książki Christophera McDougalla „Urodzeni biegacze”.

Impreza odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Suwałk.

Biegun Zimna objęty jest patronatem medialnym portalu „Niebywałe Suwałki”.

Więcej informacji na stronie: www.biegunzimna.pl.

W naszym konkursie można wygrać 5 wejściówek na spotkania i projekcje filmowe w ramach Lądek Film Tour w Hotelu Loft 1898 w Suwałkach w dniu 1 lutego o godz. 13.30. Wystarczy do 30 stycznia do godz. 20.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: Na które spotkanie lub który pokaz podczas wydarzenia czekasz z niecierpliwością i dlaczego? Zwycięzców wylosujemy. Wejściówki wygrywają: Grzegorz Ulikowski wraz z osobą towarzyszącą oraz Dorota Świacka wraz z osobą towarzyszącą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj