We wtorek, 4 lutego o 18.00 w Cinema Lumiere coś w sam raz dla wielbicieli kina noir. W kryminale w reżyserii Edwarda Nortona („Podziemny krąg”, „Birdman”) występuje on sam w roli detektywa, a także Bruce Willis, Willem Dafoe i Alec Baldwin.

Film „Osierocony Brooklyn”, którego akcja rozgrywa się w latach 50. XX wieku w Nowym Jorku, opowiada historię Lionela Essroga (Norton) — samotnego prywatnego detektywa cierpiącego na zespół Tourette’a. Postanawia on rozwikłać zagadkę morderstwa swojego mentora i jedynego przyjaciela Franka Minny’ego (Willis). Dysponując jedynie kilkoma wskazówkami i własnym obsesyjnym umysłem, Lionel odkrywa pilnie strzeżone sekrety. Trafia z przesiąkniętych ginem klubów jazzowych w Harlemie, do surowych slumsów Brooklynu i wreszcie na pełne przepychu salony najbardziej wpływowych graczy w Nowym Jorku. Stawia czoła zbirom, korupcji i najgroźniejszemu człowiekowi w mieście (Baldwin). Wszystko po to, by uczcić pamięć przyjaciela i ocalić kobietę, która może okazać się dla niego jedynym ratunkiem.

Akcja filmu dzieje się w latach 50. w odróżnieniu od książkowego pierwowzoru osadzonego w latach 90. Poza zmianą czasu opowieści, widzowie – jak w dobrym kinie noir – mogą liczyć na intrygę i zagadki.

Scenariusz filmu Edward Norton oparł (Norton jest też jego autorem) na motywach powieści „Osierocony Brooklyn” Jonathana Lethema, którą w 1999 r. wyróżniono nagrodą National Book Critics Circle w kategorii fikcja literacka. Edward Norton od lat starał się przenieść historię na srebrny ekran. Wreszcie dopiął swego.

Fot. Materiały promocyjne dystrybutora

Pokaz filmu „Osierocony Brooklyn” odbędzie się w cyklu Kino konesera w Cinema Lumiere, objętym patronatem portalu „Niebywałe Suwałki”.

W naszym konkursie można wygrać 2 pojedyncze bilety na pokaz tego filmu. Wystarczy do 2 lutego do godz. 20.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: Edward Norton nie po raz pierwszy stanął za kamerą, realizując „Osierocony Brooklyn”. Jaki jeszcze film wyreżyserował? Zwycięzców wylosujemy. Bilety wygrywają: Agata Truchel i Barbara Czerucka.

Pokaz filmu “Osierocony Brooklyn” w cyklu Kino konesera w Cinema Lumiere w Suwałkach

Leave a Reply