Rozpoczynamy nowy cykl na naszej stronie, realizowany we współpracy z autorką bloga Ruda Chata – Martą Janiszewską. Dziś pierwszy artykuł w tej serii na temat koloru roku 2020, czyli kilka słów o Classic Blue.

Instytut Pantone na koniec każdego roku, począwszy od 2000, ogłasza kolor roku, który później znajdziemy w modzie, dodatkach, wzornictwie przemysłowym, w nowych logach oraz wnętrzach. Nie zawsze jest w stu procentach trafiony. Czasami bywa tak jak z kolorem Greenery z 2017 roku, który w późniejszym czasie przyniósł nam trend na butelkową zieleń, o czym przeczytasz tutaj. Kolor roku zawsze ma swoje uzasadnienie, które również samo w sobie wpływa na trendy.

Czym zajmuje się Instytut Pantone?

Instytut Pantone to amerykański ekspert w dziedzinie kolorów, a także jednostka badawcza barw, która prowadzi ich systematykę. Pantone prowadzi badania dotyczące trendów kolorystycznych, a ich kolor roku jest wyznaczany na podstawie obserwacji wybiegów mody, ulic wielkich miast, kina, galerii sztuki, nowości w designie, areny sportowej, czy popularnych kierunków podróży.

19-4052 Classic Blue

Kolor roku 2020 to Classic Blue, który według eksperta Pantone symbolizuje rozległe i nieskończone wieczorne niebo. Ma ono zachęcać do sięgnięcia po to, co jest nieoczywiste i być kotwicą w czasach przepełnionych technologią. Dla ułatwienia Pantone przedstawia dodatkowe palety barw, które współgrają z Classic Blue.

Uzasadnienie wyboru Classic Blue

Leatrice Eiseman, dyrektor wykonawczy Pantone Color Institute w ten sposób uzasadnia wybór Classic Blue na kolor roku 2020

„Żyjemy w czasach, które wymagają wiary i zaufania. Nasączony rezonansem PANTONE 19-4052 Classic Blue daje poczucie zakotwiczenia. Jest niczym wieczorne niebo, rozległe i nieskończone. Zachęca nas do spojrzenia poza to, co oczywiste, do poszerzenia naszego myślenia, zwiększania perspektywy i otwarcia przepływu komunikacji”

Z czym łączyć Classic Blue?

Pantone dba o to, by wybrany kolor roku łatwo łączył się z aktualnymi trendami i szeroką paletą barw. Classic Blue świetnie będzie prezentował się w towarzystwie bieli, beżów, szarości, przygaszonego różu, żółtego, a także z meblami i dodatkami w kolorze złota, srebra, czy drewna.

Źródło: Wiktor Falkowski, „TWORZYWO” WARSZTAT ARCHITEKTURY WNĘTRZ – ARCHITEKT / PROJEKTANT WNĘTRZ, https://www.homebook.pl/profil/905738/tworzywo-warsztat-architektury-wnetrz
Źródło: Poduszkowcy – Galeria Poduszek, https://poduszkowcy.pl/granatowa-pufa-welurowa-45×35

Więcej inspiracji i porad wnętrzarskich znajdziesz na lokalnym blogu, klikając w powyższe logo.

Materiały graficzne udostępnione w artykule zostały wykorzystane dzięki uprzejmości:

sklepu Poduszkowcy.pl – https://poduszkowcy.pl/granatowa-pufa-welurowa-45×35

pracowni Wiktora Falkowskiego – „TWORZYWO” – https://www.homebook.pl/profil/905738/tworzywo-warsztat-architektury-wnetrz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj